°C

Jest porozumienie państw NATO w kwestii obrony Polski i państw bałtyckich

Flaga NATO

Przywódcy państw NATO porozumieli się w środę na szczycie w Londynie w sprawie aktualizacji planów obronnych Polski i państw bałtyckich – poinformował na konferencji sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg.

Stoltenberga pytano na konferencji, czy udało się przekonać Turcję, by nie blokowała planu obrony NATO dla Polski i krajów bałtyckich. Turcja uzależniała swoją zgodę od politycznego poparcia Sojusz w walce przeciw kurdyjskim milicjom YPG w Syrii.

W środę rano Stoltenberg poinformował, że rozmawiał o tej sprawie z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem.

„Dzisiaj uzgodniliśmy aktualizację planów (obronnych – PAP) dla Polski i państw bałtyckich. Jestem z tego zadowolony”

– powiedział Stoltenberg na konferencji. Nie podał jednak szczegółów.

Przywódcy państw NATO na szczycie w Londynie skrytykowali także agresywne działania Rosji.

„Agresywne działania Rosji stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa euroatlantyckiego”

– uznali.

„Terroryzm we wszystkich jego postaciach i przejawach pozostaje stałym zagrożeniem dla nas wszystkich. Podmioty państwowe i niepaństwowe kwestionują porządek międzynarodowy oparty na regułach. Brak stabilności poza naszymi granicami przyczynia się również do nielegalnej migracji. Stoimy w obliczu zagrożeń cybernetycznych i hybrydowych”

– taki zapis znalazł się w przyjętej w środę deklaracji.

Szef NATO Jens Stoltenberg powiedział, że Sojusz wierzy w dialog z Rosją, która jest jego największym sąsiadem.

„Nawet jeśli nie będziemy w stanie poprawić relacji z Rosją w najbliższej przyszłości, musimy zarządzać tymi trudnymi sprawami”

– wskazał.

Zaznaczył też, że Sojusz nie będzie obojętny na rozmieszczenie przez Rosję nowych rakiet średniego zasięgu, które stanowią znaczne zagrożenie dla bezpieczeństwa euroatlantyckiego.

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku