°C

ASF w Zielonej Górze. Zakaz wstępu do lasu

fot. M. Czechowska
 

Zielona Góra objęta czerwoną strefą występowania wirusa ASF. Wojewoda lubuski wydał dzisiaj rozporządzenie zmieniające wcześniejsze rozporządzenie, w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń u dzików. Zielona Góra i powiat zielonogórski zostały objęte całkowitym zakazem wstępu do lasu.

Jak poinformował nas Waldemar Michałowski, dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego  w magistracie, na terenie miasta znaleziono 4 padłe dziki, u których badania potwierdziły obecność wirusa ASF.

Jednocześnie służby przypominają, że wirus nie jest groźny dla ludzi. 

Zgodnie z ustaleniami Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, w najbliższych dniach rozpocznie się kampania informacyjna dotycząca funkcjonowania w stresie skażonej ASF, natomiast 3 grudnia zaplanowane jest spotkanie sztabu kryzysowego wojewody lubuskiego w Gorzowie Wielkopolskim.

Według aktualnego rozporządzenia wojewody lubuskiego, określa się obszar skażony afrykańskim pomorem świń u dzików:

 • gmina Sława w powiecie wschowskim,
 • gminy: Kolsko, Siedlisko, Otyń, Bytom Odrzański, Nowa Sól i Kożuchów w powiecie nowosolskim,
 • gminy: Bojadła, Trzebiechów, Zabór, Kargowa, Babimost, Sulechów, Czerwieńsk, Świdnica, Nowogród Bobrzański, Zielona Góra i miasto Zielona Góra w powiecie zielonogórskim,
 • gminy: Brzeźnica i część gminy Żagań położona na północ od linii wyznaczonej przez drogę nr 12 do granicy administracyjnej miasta Żagań, wyłączając miasto Żagań w powiecie żagańskim,
 • gminy: Jasień i część gminy Żary położona na północ od linii wyznaczonej przez drogę nr 12 do granicy administracyjnej miasta Żary, wyłączając miasto Żary, następnie na wschód od linii wyznaczonej przez drogę nr 287 do granicy gminy Jasień w powiecie żarskim.

Służby przygotowały ulotkę dla mieszkańców, poniżej  jej treść:

UWAGA!!! ZAGROŻENIE ASF!!!
PROSIMY UWAŻNIE PRZECZYTAĆ !!!

JAK POSTĘPOWAĆ W PRZYPADKU ZNALEZIENIA PADŁEGO DZIKA?
Afrykański pomór świń (ASF) to groźna choroba wirusowa, na którą chorują WYŁĄCZNIE ŚWINIE I DZIKI.

Ludzie NIE SĄ wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, stąd choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia. Występowanie ASF wśród dzików stanowi jednak bardzo poważne zagrożenie dla trzody chlewnej. Wirus ASF może przez długi czas utrzymywać się w zwłokach padłych dzików, dlatego powinny być one usuwane ze środowiska.

Celem niniejszej akcji informacyjnej jest wsparcie działań zmierzających do eliminacji wirusa, poprzez usuwanie ze środowiska martwych dzików, potencjalnie zakażonych ASF. Ścisłe przestrzeganie poniższych zasad zminimalizuje ryzyko ewentualnego rozprzestrzenienia się choroby, w tym ryzyko wprowadzenia ASF do gospodarstw, w których utrzymywane są świnie.

Jak postępować po znalezieniu padłego dzika?

 • jeżeli to możliwe, oznakować miejsce znalezienia zwłok dzika w celu ułatwienia ich odnalezienia przez właściwe służby;
 • powstrzymać się od dotykania zwłok dzika i pozostawić je w miejscu znalezienia;
 • zgłosić fakt znalezienia padłego dzika do właściwego miejscowo powiatowego lekarza weterynarii lub najbliższej lecznicy weterynaryjnej lub straży miejskiej lub miejscowego koła łowieckiego: w trakcie zgłoszenia należy podać miejsce znalezienia zwłok (np. charakterystyczne punkty orientacyjne lub współrzędne GPS), dane osoby zgłaszającej (w tym numer telefonu kontaktowego), liczbę znalezionych zwłok dzików w danym miejscu, ewentualnie stan zwłok padłych dzików (stan ewentualnego rozkładu, wyłącznie kości);

 

W związku z zagrożeniem ASF:

 • w lesie nie wolno pozostawiać żadnych odpadków żywnościowych;
 • należy powstrzymać się od wywoływania hałasu, który powoduje płoszenie dzików (w tym
 • używania sprzętów lub pojazdów powodujących hałas);
 • nie spuszczać psów ze smyczy;
 • należy pamiętać, iż zgodnie z prawem, na obszarach występowania ASF, osobom mającym kontakt z dzikami nakazuje się stosowanie środków higieny niezbędnych do ograniczenia ryzyka szerzenia się ASF, w tym odkażanie rąk i obuwia;
 • należy przestrzegać zasady, że osoba, która znalazła padłego dzika, a tym samym mogła mieć kontakt z wirusem ASF, przez 72 godziny po tym fakcie, nie powinna wchodzić do miejsc, w których utrzymywane są świnie i nie wykonywać czynności związanych z obsługą świń.

 

TELEFONY ALARMOWE: 112, 997,998

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku