°C

Sentencje i napisy sprzed wieków? Tu jest ich najwięcej w Lubuskiem!

Fot. Jan Mazur
 

Najwięcej w Lubuskiem, bo aż prawie 600 inskrypcji znajduje się w powiecie żagańskim, najwięcej jest też ich tu w języku łacińskim i są bardziej rozbudowane niż w innych rejonach województwa.

– Inskrypcje to wszelkie napisy w materiale nietradycyjnym, czyli nie pióro, papier, ale kamień, metal, malarstwo, drewno, naczynia liturgiczne, architektura czy inne – mówi dr hab. Marceli Tureczek z Uniwersytetu Zielonogórskiego, współautor tomu „Inskrypcje województwa lubuskiego pod redakcją Joachima Zdrenki. Powiat żagański (do roku 1815).”

Zachowanych w terenie, bo jak dodaje Marceli Tureczek, w swojej wieloletniej pracy naukowcy uwzględniali również inskrypcje zaginione.

Prof. Joachim Zdrenka dodaje, że w pracy pod jego redakcją znajdziemy również:

Profesor podkreśla, że wśród inskrypcji jest wiele sentencji i uniwersalnych myśli:

Joachim Zdrenka i Marceli Tureczek nad inskrypcjami z terenu żagańskiego pracowali z Andrzejem Górskim i Ryszardem Patorskim.


- - - OGŁOSZENIE REDAKCJI - - -


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku