°C

Stop Krzywdzie przeciw ZUS

fot. daniel sawicki
 

Czy Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie musiał wypłacić Kazimierzowi Herianowi ponad 200 tysięcy złotych zaległych świadczeń oraz należne odsetki?

Wszystko zapewne rozstrzygnie się ostatecznie w drugiej instancji, ale Stowarzyszenie Stop Krzywdzie, które jest zaangażowane w sprawę, ogłasza sukces. Wyrokiem sądu, ZUS ma ponownie przeliczyć należne składki.

Kazimierz Herian, Prezes Stowarzyszenia STOP Krzywdzie, czeka na rozstrzygnięcie 20 lat. Chodzi o świadczenie powypadkowe oraz wysokość emerytury, które ZUS naliczył po wypadku w pracy. W ocenie Heriana zaniżono jego wysokość i zamiast ponad 2000 zł świadczenia powypadkowego, wypłacano mu około 500 zł:

Pan Kazimierz oddał sprawę do sądu, licząc na sprawiedliwość, ale jak podkreśla, spotkał się tam z całkowitą ignorancją. Dopiero za czwartym razem nakazano ponowne przeliczenie należnych składek:

Jeśli któraś ze stron się odwoła, sprawa trafi do Sądu Apelacyjnego w Poznaniu.

Dziś otrzymaliśmy stanowisko zielonogórskiego oddziału ZUS w sprawie sporu z Kazimierzem Herianem.

Jego treść zamieszczamy poniżej:

Pan Kazimierz nie wygrał sprawy w sądzie. Wyrok z dnia 23 października 2019 odnosił się do odwołania Pana Kazimierza w sprawie standardowej decyzji waloryzacyjnej, którą każdego roku otrzymują wszyscy emeryci i renciści, wydanej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w marcu 2019 r. Sąd, w wyroku o którym mowa, oddalił odwołanie Pana Kazimierza, a odwołanie w zakresie wniosku o przeliczenie emerytury i przyznania prawa do odsetek Sąd przekazał do  Zakładu Ubezpieczeń Społecznych  w celu rozpoznania. Podana przez Pana Heriana kwota 200 tys. jest nieuzasadniona i wynika z zastosowania przez biegłą sądową błędnego wskaźnika, co potwierdził sąd apelacyjny w uzasadnieniu wyroku z 6 maja 2013 r. Pan Herian wielokrotnie odwoływał się od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jego sprawy na przestrzeni lat rozpatrywały: Sąd Okręgowy, Sąd Apelacyjny a Sąd Najwyższy odmówił przyjęcia skargi.

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku