°C

W jakim kierunku będzie rozwijać się Gorzów?

fot. A.Dobosiewicz
 

Gorzowianie mogli zapoznać się z założeniami nowej edycji Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Gorzowa. Założenia przedstawiali eksperci, którzy pracowali w trzech warsztatowych grupach. Tematy dyskusji dotyczyły rozwoju komunikacji, kierunków rozwoju miasta oraz systemu zieleni i przestrzeni publicznych.

Grupa zajmująca się rozwojem komunikacji akcentowała to, że należy postawić na zrównoważony transport, a więc usprawnić transport publiczny, udostępnić dobre ścieżki rowerowe i szlaki piesze, a dopiero w dalszej kolejności należy zająć się realizacją nowych dróg i przepraw mostowych. – Należy także uspokoić ruch w centrum Gorzowa – podkreślała Marta Apanowicz, projektant w pracowni urbanistycznej Urzędu Miasta.

Przedstawianym przez ekspertów założeniom Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Gorzowa przysłuchiwała się grupa około 20 mieszkańców. Niektórzy zaniepokojeni są pomysłem uspokojenia ruchu w centrum miasta.

Uczestniczący w dyskusji mieszkańcy zastanawiali się, jak rozwiązać problem z brakiem miejsc do parkowania.

Miasto nie zamierza budować w centrum parkingu wielopoziomowego. – Nie chcemy zachęcać kierowców, aby wjeżdżali do ścisłego centrum Gorzowa – podkreślał wiceprezydent Jacek Szymankiewicz.

Grupa zajmująca się kierunkami rozwoju Gorzowa wywołała między innymi wątek związany z lokalizacją hali widowiskowo-sportowej. Zdaniem ekspertów warto zastanowić się nad innymi lokalizacjami na przykład przy ulicy Wał Okrężny lub na terenie dawnego PKS-u. Z kolei eksperci z grupy zajmującej się zielenią i przestrzenią publiczną znaleźli kilka atrakcyjnych pomysłów dla tak zwanego Klina Siedlickiego na Zawarciu. Można byłoby tam stworzyć szkółkę drzew i krzewów, arboretum, stadninę koczy czy skansen.
Praca nad dokumentem trwała dwa lata. Opracowywaniem zajmowali się między innymi projektanci zieleni, urbaniści, przedsiębiorcy, urzędnicy, eksperci od transportu i przedstawiciele cyklistów. W październiku zorganizowano 10 spotkań w różnych punktach Gorzowa, podczas których projekt konsultowano z mieszkańcami. Teraz dokumentem zajmą się miejscy radni.

W jakim kierunku będzie rozwijać się Gorzów? Radio Zachód 13 sierpnia 2020

W jakim kierunku będzie rozwijać się Gorzów? Radio Zachód 13 sierpnia 2020

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku