°C

Sejm zajmie się stawką akcyzy na alkohol i papierosy

Fot. Pixabay
 

Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym, który zakłada 10-proc. wzrost akcyzy na alkohole i wyroby tytoniowe, zaplanowano na wtorek - wynika z porządku dziennego izby. Dzięki zmianie w 2020 r. budżet ma zyskać ok. 1,7 mld zł. Wzrost stawki na alkohol etylowy może oznaczać wzrost ceny półlitrowej butelki wódki o ok. 1,40 zł. Zmiana akcyzy na piwo może oznaczać wzrost ceny półlitrowej puszki tego napoju o ok. 6 groszy

„Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie zmian w ustawie (…) o podatku akcyzowym (…), których głównym celem jest realizacja działań w obszarze podatków. Projekt przewiduje indeksację stawek podatku akcyzowego na wyroby akcyzowe będące używkami tj. alkohol etylowy, piwo, wino, wyroby winiarskie, wyroby pośrednie, wyroby tytoniowe, susz tytoniowy i wyroby nowatorskie”

– wyjaśniono w uzasadnieniu do projektu.

Jak podano, proponowana zmiana podwyższa stawki akcyzy na alkohol etylowy i wyroby tytoniowe o 10 proc. Zmiana ma wejść w życie 1 stycznia 2020 r. Z Oceny Skutków Regulacji (OSR) wynika, że dzięki zmianie budżet zyska w przyszłym roku ok. 1,7 mld zł i po tyle samo w kolejnych latach. Dane te uwzględniają dodatkowe wpływy z akcyzy i VAT.

„Oczekiwany skutek budżetowy (łącznie 1 698,7 mln zł) obejmuje w 2020 r. ok. 552,9 mln zł w przypadku napojów alkoholowych, z wyłączeniem cydru i perry, oraz ok. 1145,9 mln zł w przypadku wyrobów tytoniowych, suszu tytoniowego i wyrobów nowatorskich”

– napisano w OSR.

Z uzasadnienia wynika, że wzrost stawki akcyzy na alkohol może oznaczać wzrost ceny:

  • półlitrowej butelki wódki o mocy 40 proc. o ok. 1,14 zł (z VAT-em ok. 1,4 zł),
  • półlitrowej butelki piwa (o ekstrakcie 12 st. Plato) o ok. 0,05 zł (z VAT-em ok. 0,06 zł),
  • 0,75 l butelka wina o ok. 0,12 zł (z VAT-em ok. 0,15 zł), a napoje fermentowane, np. wina owocowe o poj. 0,75 l o ok. 0,12 zł (z VAT-em ok. 0,15 zł),
  • tzw. wyrobów pośrednich, np. wina porto o poj. 0,5 l o ok. 0,16 zł (z VAT-em ok. 0,20 zł)

Ile kosztują alkohol i papierosy w Polsce w porównaniu z innymi krajami UE?

Ceny napojów alkoholowych i papierosów w Unii Europejskiej (UE) są prawie trzykrotniee wyższe w najdroższym państwie członkowskim niż w najtańszym.

noresize igrafika 201911115 05 Polskie Radio Zachód 5 lipca 2020

Gdy poziom cen w krajach jest porównywany ze wskaźnikiem średniego poziomu cen w UE wynoszącym 100, wyniki pokazują, że w 2018 r. cena napojów alkoholowych i papierosów była najwyższa w Irlandii (ze wskaźnikiem poziomu cen wynoszącym 177,8), następnie w Wlk. Brytanii i Finlandii. Poza UE w Europie najdrożej jest w Norwegii i na Islandii. W Polsce cena alkoholu i papierosów jest jedną z najniższych w Europie (70,4% średniej unijnej). Najtaniej jest w Bułgarii (58,2% UE28).

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku