°C

To będzie perełka wśród lubuskich szkół

Fot. Jan Mazur
 

Od września przyszłego roku żagańska szkoła muzyczna przeniesie się do zabytkowych budynków po szpitalu św. Doroty. Powoli kończy się wieloletnia, niezwykle kosztowna inwestycja.

Położony nad Bobrem, w zieleni, kompleks neogotyckich budynków wraz z kościołem św. Krzyża powstał w połowie XIX wieku z inicjatywy księżnej Doroty Talleyrand.

Funkcję szpitala przestał pełnić całkiem niedawno, a w 2006 r. obiekty – za sprawą zabiegów byłego dyrektora szkoły muzycznej, Stanisława Piniuty – przeszły w ręce Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Już w przyszłym roku do budynków przeniesie się szkoła muzyczna I i II stopnia.

– Remont obiektu trwa już siódmy rok, inwestorem jest ministerstwo kultury – mówi Hubert Dziedzic, dyrektor szkoły muzycznej.

Także rodzice i dzieci z niecierpliwością czekają na przeprowadzkę. Poza tym to najprawdopodobniej będzie najpiękniejsza szkoła w województwie – mówi Marta Nadrzycka-Soczek z Rady Rodziców. W szkole uczą się jej dwie córki.

Budynek przy ul. Pomorskiej, w którym obecnie mieści się szkoła muzyczna, zostanie przekazany miastu, a drugi obiekt, przy ul. Piłsudskiego – starostwu.

Inwestycja przy ul. Żelaznej to blisko 30 milionów złotych. Kosztowna, bo jak mówi dyrektor, to nie tylko kompleksowy remont kilku budynków z budową łącznika między nimi, ale przede wszystkim to liczne prace konserwatorskie, prowadzone pod nadzorem lubuskiego konserwatora zabytków.

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku