°C

„Odłóż smartfon i żyj” – akcja mieszkańców Świebodzina i policji

Fot. Unsplash/Arthur Edelman

W Świebodzinie (Lubuskie) przed wieloma przejściami dla pieszych zostały namalowane napisy: „Odłóż smartfon i żyj”. Akcja ma na celu skłonić pieszych, by przechodząc przez jezdnię nie używali telefonu lecz skupili się na swoim bezpieczeństwie.

„Jest to oddolna inicjatywa kilku mieszkańców Świebodzina i okolic. Ich działania nie zakończą się tylko na tym. Wspólnie z policją planują serię spotkań z uczniami i mieszkańcami, podczas których będziemy rozmawiać o zagrożeniach płynących z uzależnienia od telefonów”

– powiedział Marcin Ruciński z Komendy Powiatowej Policji w Świebodzinie.

Dodał, że policja zawsze popiera takie działania inicjowane przez mieszkańców, gdyż świadczą one o rosnącej świadomości na temat zmieniających się zagrożeń związanych np. z ruchem drogowym.

Przykładem takich działań jest akcja związana z poprawą bezpieczeństwa pieszych. 10 listopada br. siedmiu mieszkańców, za zgodą zarządców dróg w mieście, namalowała duże napisy przed wieloma przejściami dla pieszych: „Odłóż smartfon i żyj”.

„Akcja ma na celu zwrócenie uwagi osobom, które zapatrzone w telefon wchodzą na jezdnię, na przejście bez rozglądania się. Kiedy jesteśmy wpatrzeni w ekran, to on pochłania całą naszą uwagę. Napis ten odciąga uwagę od telefonu i powoduje, że się rozglądamy”.

– wyjaśnił Ruciński.

Dodał, że oprócz samego oznakowania przejść dla pieszych, jest planowana seria spotkań z uczniami i mieszkańcami Świebodzina, podczas których będzie mowa o zagrożeniach związanych nie tylko z „nałogowym” przywiązaniem do smartfonów.

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku