°C

Bociany wracają do kraju

fot. PAP/Lech Muszyński
 

Pierwsze dwa bociany białe zawitały do bocianiej wioski Kłopot. Ptaki rozpoczęły poszukiwania dogodnych gniazd – poinformował ornitolog Krzysztof Gajda z Krzesińskiego Parku Krajobrazowego.

Kłopot nazywany jest bocianią wioską, gdyż znajduje się w niej ponad 30 bocianich gniazd. To sprzyja badaniom zwyczajów i życia tych ptaków. Właśnie z tego powodu w 2003 r. z inicjatywy Zarządu Okręgu Ligi Ochrony Przyrody w Zielonej Górze powstało tam Muzeum Bociana Białego.

„Zaobserwowane dzisiaj bociany przesiadują na dwóch osobnych gniazdach. Jeden z ptaków ma obrączkę, ale nie pozwala jej odczytać. Domyślam się jednak, że to ten sam osobnik, który w poprzednich sezonach zajmował to samo gniazdo. Tegoroczny przylot bocianów do Kłopotu wpisuje się w ogólnie przyjętą tendencję zasiedlania pierwszych gniazd w ostatniej dekadzie marca” – powiedział PAP Krzysztof Gajda.

Dodał, że obecnie w tej wsi znajduje się 31 gniazd. W zeszłym roku zajęte były 22 z nich, a na 17 bocianom udało się odchować łącznie 35 młodych; w tym po raz pierwszy od 2009 r. na jednym z gniazd aż pięć, co jest rzadkością na terenie województwa lubuskiego.

W ciągu minionych pięciu lat pierwsze bociany przylatywały do Kłopotu między 23 a 30 marca.

Kłopot leży w gminie Cybinka na terenie Krzesińskiego Parku Krajobrazowego, obejmującego wilgotne łąki i pastwiska położone w dolinie Odry i Nysy Łużyckiej oraz fragmenty odrzańskich łęgów wierzbowych i wierzbowo-topolowych. Takie warunki to raj dla bocianów, które korzystając z obfitości pokarmu licznie odchowują młode w tej okolicy.

Bociany gniazdujące w naszym kraju zimę spędzają w dorzeczu Nilu, a niekiedy nawet w południowej Afryce. Ptaki te osiągną dojrzałość płciową w wieku 3-4 lat i wówczas wybierają się w podróż do Europy na pierwsze lęgi.

Ludowe przekazy określają terminy przylotu i odlotu bocianów białych wiążąc je z imieninami świętych. Utarło się, że przylatują do nas w okolicach 19 marca, czyli na św. Józefa. Natomiast ich odloty są łączone z dniem św. Bartłomieja, czyli 24 sierpnia.

W ostatnich dniach nasi słuchacze zaobserwowali bociany także w okolicach Słońska, Zielonej Góry i Sulechowa. W Parku Narodowym „Ujście Warty”można też zaobserwować migracje innych gatunków.

 

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku