°C

Pamięć o bohaterze sprzed lat

Fot. Kamil Hypki
 

W Świebodzinie w ramach Tygodnia patriotycznego uczczono pamięć o por. Kazimierz Świrskim. W Parku Chopina zorganizowano widowisko, które opowiadało jego historię.

To żołnierz AK, który po zakończeniu wojny podjął konspiracyjną pracę w Urzędzie Bezpieczeństwa Publicznego w Świebodzinie. Dzięki temu próbował chronić przed represjami działaczy antykomunistycznego podziemia. Trafił za to do więzienia.

– To jeden z nieznanych bohaterów naszej lokalnej historii – mówi odpowiadający za przygotowanie inscenizacji Jacek Ogorzałek.

Jacek Ogorzałek dodaje, że inscenizacja jest dobrym sposobem na edukację historyczną.

Jednym z uczestników inscenizacji był Marek Pawlaczyk z Gorzowa. Jak mówi, w takich przedsięwzięciach bierze udział z pasji i zamiłowania do historii.

Organizator Tygodnia patriotycznego Marek Wojdan mówi, że przypominanie dawnych bohaterów i wydarzeń to obowiązek kolejnych pokoleń.

Do Świebodzina przyjechała dziś córka Kazimierza Świrskiego:

Organizatorom Tygodnia patriotycznego dziękował wojewoda Władysław Dajczak:

Dodajmy, że Tydzień patriotyczny w Świebodzinie zakończy się w czwartek koncertem zespołu Contra Mundum.

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku