°C

Dziś w Grenoble królują polscy himalaiści. Jest Wielicki, Bielecki, będzie francuska premiera „Ostatniej góry”

Fot. Kasia Biernacka
 

Dziś w Grenoble odbędzie się Polski Wieczór, organizowany w ramach największego festiwalu górskiego we Francji. Będzie francuska premiera „Ostatniej Góry”, filmu o polskiej zimowej wyprawie na K2, są tu polscy himalaiści - Krzysztof Wielicki i Adam Bielecki.

Przypomnijmy, że himalaiści, biorący udział w ostatniej polskiej zimowej wyprawie na K2 uratowali Francuzkę – Elisabeth Revol. Eli, bo tak zwracają się do niej przyjaciele ze środowiska, wspinała się wraz z Tomkiem Mackiewiczem na ośmiotysięcznik Nanga Parbat. Tomek na zawsze został na stokach góry, Francuzkę uratowali uczestnicy polskiej ekspedycji.

O tym, czy czują się bohaterami, mówi kierownik wyprawy na K2, Krzysztof Wielicki:

Na francuską premierę obsypanego nagrodami filmu himalaisty Darka Załuskiego, który również możemy oglądać w polskich kinach, przyjeżdża sama Elizabeth Revol.

Elizabeth spotka się również z polskimi himalaistami – mówi Virginie Lacroix, dyrektor programowy największego festiwalu we Francji, 21e Rencontres Cine Montagne.

 

Francuzi zobaczą też film „Mama” w reż. Wojciecha Kozakiewicza, poświęcony Kindze Ociepce-Grzegulskiej, jednej z najbardziej utytułowanych polskich wspinaczek. 

– Jesteśmy współorganizatorami tego wieczoru – mówi Maciej Sokołowski, szef Festiwalu Górskiego w Lądku-Zdroju. 

Francuzi mogą obejrzeć też wystawę o Jerzym Kukuczce, przygotowaną przez syna himalaisty, Wojciecha i Fundację Wielki Człowiek. 

Jutro kolejne wydarzenie z polskimi himalaistami – ceremonia odznaczenia Adama Bieleckiego i Krzysztofa Wielickiego przez mera miasta Grenoble.

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku