°C

Dzień wspomnienia Wszystkich Wiernych Zmarłych

Fot. PAP/Marcin Bielecki

W tradycji polskiej 2 listopada jest nazywany Dniem Zadusznym lub inaczej „zaduszkami”.

Kościół w tym dniu wspomina zmarłych pokutujących za grzechy w czyśćcu. Chodzi o tych wiernych, których nie mogą wejść do nieba, gdyż mają pewne długi do spłacenia Bożej sprawiedliwości.
Ksiądz profesor Bartosz Adamczewski, wykładowca Seminarium Duchownego w Warszawie powiedział Polskiemu Radiu, że w tym dniu najważniejsza jest modlitwa za zmarłych, którzy sami nie mogą nic dla siebie zrobić.

„Bo jeżeli mają być z Bogiem twarzą w twarz, to muszą być czyści, dlatego modlimy się za nich i ofiarowujemy nasze wyrzeczenia, cierpienia, by Bóg ich oczyścił z ludzkich ułomności, pozostałości grzechów”

– powiedział ksiądz Adamczewski.

Podkreślił, że od 1 do 8 listopada możemy uzyskać odpusty zupełne za zmarłych. Warunkiem jest czyste serce, oczyszczone w Sakramencie Spowiedzi, Komunia święta i modlitwa przy grobie. Również osoby chore mogą ofiarować swoją modlitwę i cierpienie, by uzyskać odpust.
Prawdę o istnieniu czyśćca Kościół ogłosił jako dogmat na soborze w Lyonie w 1274 r. i na XXV sesji Soboru Trydenckiego w osobnym dekrecie o czyśćcu.

Sobór Trydencki orzekł, że duszom w czyśćcu można pomóc.
Wspomnienie Wiernych Zmarłych wprowadził opat benedyktynów w Cluny we Francji, św. Odilon (Odylon). W 998 r. zarządził modlitwy za dusze wszystkich zmarłych w dniu 2 listopada. W XIII w. zwyczaj ten stał się powszechny dla całego Kościoła rzymskokatolickiego.

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku