°C

W ucieczce pomogła im skrzynia gimnastyczna

Operacja "Drewniany Koń", Żagań, kadr z filmu "The Wooden Horse". Fot. z arch. Muzeum Obozów Jenieckich
 

To była pierwsza udana i niezwykle spektakularna ucieczka z obozu jenieckiego Stalag Luft III w Żaganiu. Do historii przeszła pod nazwą „The Wooden Horse”, czyli „Drewniany koń”. Dziś 76. rocznica tego wydarzenia.

Do ucieczki jeńców wojennych doszło 29 października 1943 roku, około godz. 19.

– Najpierw wykopano tunel głęboki na 2 i długi na 40 metry – mówi Marek Łazarz, dyrektor Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu.

W ten sposób uciekło trzech brytyjskich lotników: Eric Williams, Richard Codner i Oliver Philpot.

Ta akcja przeszła do historii jako „The Wooden Horse” czyli „Drewniany koń”, ponieważ to właśnie koń trojański stał się dla jeńców inspiracją.

W 1950 roku, na podstawie książki spisanej przez jednego z uciekinierów, Erica Williamsa, powstał brytyjski film fabularny. Obraz i książka mają ten sam tytuł: „The Wooden Horse” i wiernie przybliżają historię ucieczki.

W żagańskim muzeum znajduje się ekspozycja poświęcona tym wydarzeniom.

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku