°C

Stworzony przez kresowian. 75 lat szpitala wojskowego

Fot. Marta Nadrzycka-Soczek
 

Najstarszy szpital na Ziemi Lubuskiej i trzeci pod względem wielkości w województwie – 105. Kresowy Szpital Wojskowy w Żarach obchodzi 75-lecie istnienia.

Uroczystości odbyły się w Żaganiu, z mszą w kościele garnizonowym, licznym udziałem żołnierzy z 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, pokazem sprzętu i koncertem Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych z Poznania.

Generał bryg. Aleksander Bortnowski, były dowódca żagańskiej dywizji, szef Lubuskiego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego ze szpitalem współpracuje od lat:

A współautorem historii szpitala wydanej w postaci monografii jest lekarz, kierownik pododdziału okulistycznego, dr nauk med. Krzysztof Kłopociński:

Bo szpital w Żarach tworzyli głównie kresowiacy, stąd w nazwie placówki „kresowy”.

Najstarszym wiekiem lekarzem pracującym w szpitalu jest Jan Strzemecki, szef poradni medycyny pracy. Oprócz pracowników okolicznych zakładów, trafiają tu głównie żołnierze. Mają poszerzony zakres badań: 

Z doktorem Janem Strzemeckim od lat pracuje Ilona Nowak-Skórzyńska, pielęgniarka medycyny pracy:

W placówce leczą się wojskowi i cywile, jest też Pododdział Stresu Bojowego.

Siedziby są dwie, główna w Żarach, filia – w Żaganiu. W sumie zatrudnionych jest 800 pracowników, w tym 160 lekarzy.


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku