°C

W Żaganiu otwarto kapsułę czasu z 1809 roku

Fot. UM Żagań
 

210 lat ma kapsuła czasu, która została otwarta w Żaganiu.
- Z taką zawartością jeszcze się nie spotkałem. Na bogato, robi wrażenie – mówi ksiądz kanonik Władysław Tasior, proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Żaganiu.

A wszystko to przez remont zabytkowego Poaugustiańskiego Zespołu Klasztornego. Kapsuła znajdowała się w kuli na mierzącej 65 metrów wieży kościelnej. Proboszczowi przekazał ją Marcin Furtak, z firmy wykonującej prace:

Otwarcie kuli wzbudziło zachwyt i zdumienie proboszcza, konserwatorów, samorządowców, wykonawców prac i innych osób związanych z zabytkiem:

Wewnątrz kapsuły znajdowały się dokumenty i monety.

Najważniejszy został spisany po łacinie i zawierał informacje o ówczesnych władzach świeckich i kościelnych. Do tego kilkanaście mniejszych, złożonych w kostkę dokumentów, z których otwarte zostały dwa. Znajdowały się w nich monety z XVIII i XIX wieku i szczegóły na temat donatorów, którzy wsparli ówczesny remont obiektu.

Kapsuła zawierała również broszury w języku niemieckim wydane przez miasto, o otwarciu magistratu w dniu 31 sierpnia 1809 roku i o powodzi, z czerwca 1804 roku.

Dwa ze zwiniętych dokumentów są zalakowane pieczęciami.

O tym, co dalej z zawartością kapsuły i jaką stanowi wartość, mówią Agnieszka Skowron z Lubuskiego Urzędu Ochrony Zabytków w Zielonej Górze i Małgorzata Rzepecka, wykonawca prac konserwatorskich:

W zespole poaugustiańskim prowadzone są prace remontowe i konserwatorskie na szeroką skalę:

Kiedy remont już się skończy, kula wróci na wieżę, a z nią nowa kapsuła, przygotowana przez współczesnych. Proboszcz już zastanawia się, z czego powinna być wykonana i co ma zawierać.


- KAMPANIA SPOŁECZNA -

 


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku