°C

Żagań w filmie Stevena Spielberga i Toma Hanksa

Fot. RW
 

Steven Spielberg i Tom Hanks pracują nad serialem o lotnikach amerykańskich biorących udział w nalotach na Niemcy podczas II wojny światowej. Dwaj główni bohaterowie - John Egan i Gale Cleven - trafiają do Stalagu Luft 3 w Żaganiu.

– Konsultujemy ze scenarzystami wątki związane z obozem w Żaganiu – mówi Marek Łazarz, dyrektor Muzeum Obozów Jenieckich.

Podczas wojny, wielu lotników właśnie z tej formacji dostało się do Stalagu Luft III. A dwóch z nich, John Egan i Gale Cleven tu, w Żaganiu, zakończyło swoją karierę wojskową. To główni bohaterowie książki i serialu.

– Nie wiemy jeszcze w jakim zakresie, ale akcja filmu będzie toczyła się też w Żaganiu. Co prawda obozowe sceny mają być kręcone w Anglii lub Irlandii, ale scenarzyści na pewno przyjadą do nas, ponieważ zależy im na najwierniejszym odtworzeniu szczegółów – podkreśla dyrektor.

– Wiemy, że Tom Hanks odwiedził jedną z nieczynnych, amerykańskich baz lotniczych w Anglii. Zaprosiliśmy go do Żagania – dodaje dyrektor.

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku