°C

Dotowanie prywatnych żłobków? Nie w gminie wiejskiej Żagań

Fot. Izabela Bielecka-Skołuba
 

Wójt gminy Żagań nie chce partycypować w  kosztach utrzymania dzieci z jego terenu w prywatnych żłobkach – to list rodziców do redakcji Radia Zachód.

Wielu pracujących rodziców z terenów wiejskich zapisało dzieci do niepublicznych żłobków w Żaganiu. Problem w tym, że miasto – po interwencji rodziców i dyrektorów żłobków – dopłaca do każdego dziecka ze swojego rejonu 300 zł, a gmina wiejska nie.

Stąd list rodziców do naszej redakcji:

Wczoraj zostałem poinformowany przez dyrektora placówki niepublicznej, o podwyższeniu czesnego za moje dziecko w żłobku” – napisał jeden z rodziców. – „Był to szok dla mnie i naszej rodziny. W gminie po prostu nie ma z kim rozmawiać. My, rodzice jesteśmy odsyłani z przysłowiowym kwitkiem. Chodzi o koszt 300 zł na jedno dziecko (stawka za żłobek z około 500-600 zł ma wzrosnąć do 800 zł – jest to ogromna kwota dla budżetu rodziny), a takich dzieci w placówce jest sporo i dyrekcja nie chce dokładać z własnej kieszeni na utrzymanie dzieci spoza miasta.

Tyle mówi się o wyrównywaniu szans, powrotu matek do pracy.

Pan wójt wydaje sporo pieniędzy na bezpańskie zwierzęta, psy i koty, a oszczędza na dzieciach – naszych najmłodszych mieszkańcach gminy wiejskiej! Obiecują budowę nowych żłobków publicznych – ale zanim to nastąpi moje dziecko będzie szło już do szkoły. Jestem bardzo zbulwersowany tą decyzją i piszę w imieniu innych rodziców – jest nas kilku lub kilkunastu.”

Ewa Bielecka, dyrektorka Niepublicznego Przedszkola i Żłobka „Wesołe Boberki” w Żaganiu potwierdza, że ma ponad dziesięcioro dzieci spoza miasta i nie ma dotacji z gmin, z których pochodzą.

– Są to gmina wiejska Żagań, Brzeźnica, Iłowa – mówi. – Jedynie gmina wiejska Żary zareagowała pozytywnie.

Podobnie jest w innych prywatnych żłobkach na terenie Żagania.

Wójt Leszek Ochrymczuk mówi, że brak dopłat to świadoma decyzja gminy:
Jak dodaje wójt, nie da się jednocześnie doposażać, dopłacać i budować nowej placówki. 

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku