°C

SENAT: Trzy mandaty i dziewięcioro lubuskich kandydatów

Fot. Wikipedia
 

W trzech lubuskich okręgach wyborczych do Senatu o mandaty powalczy łącznie dziewięcioro kandydatów. W każdym z nich swojego kandydata ma PiS, w dwóch zgłosiła ich Koalicja Obywatelska. Pozostałe osoby startują z własnych komitetów wyborczych.

W okręgu nr 21, obejmującym Gorzów Wlkp. i północne powiaty regionu jest dwóch kandydatów partyjnych. To przedsiębiorca, obecny senator Platformy Obywatelskiej Władysław Komarnicki wystawiony przez Koalicję Obywatelką i kandydat PiS, radny wojewódzki, b. poseł i wiceminister MSWiA Marek Surmacz. Obaj są dobrze znanymi politykami w regonie.

Komarnicki z Surmaczem walkę wyborczą stoczą nie tylko między sobą, ale i z dwojgiem kandydatów, którzy zarejestrowali własne komitety wyborcze w tym okręgu – adwokatką i radną wojewódzką Anną Synowiec i przedsiębiorcą Januszem Maksymowiczem.

Synowiec, choć jest bezpartyjna – jak wynika z informacji na stornie PKW – w sejmiku lubuskim należy do klubu radnych Koalicji Obywatelskiej, jest nawet jego sekretarzem.

Mniej opcji będą mieli wyborcy z okręgu nr 20 obejmującego Zieloną Górę i centralne powiaty regionu. Tutaj jest dwóch kandydatów – przedsiębiorca i senator PO Robert Dowhan zgłoszony przez KO i kandydat PiS radny wojewódzki, nauczyciel Zbigniew Kościk. Na swoim „podwórku” obaj są rozpoznawalni i znani. Dowhan przez wiele lat był prezesem klubu żużlowego w Zielonej Górze, Kościk z kolei od lat jest związany samorządem oraz kieruje jednym z zielonogórskich liceów. Obecnie jest radnym lubuskiego sejmiku wojewódzkiego

Z kolei w okręgu nr 22, obejmującym południowe powiaty regionu, kandydatem PiS jest przedsiębiorca, b. poseł Platformy, obecnie związany z partią rządzącą Klaudiusz Balcerzak. Z własnych komitetów startują: b. wicewojewoda lubuski Robert Paluch i należący do Nowoczesnej prezydent Nowej Soli Wadim Tyszkiewicz, który ma poparcie Platformy i Koalicji Obywatelskiej.

Podobnie jak w przypadku okręgu gorzowskiego także i na południu regionu dojdzie do konfrontacji kandydatów związanych z jednym obozem politycznym, w tym przypadku z PiS. Chodzi o Balcerzaka i Palucha, który był wicewojewodą do jesieni ub.r. Robert Paluch już po zarejestrowaniu swej kandydatury do Senatu, został jednak wykluczony z Prawa i Sprawiedliwości, gdzie wcześniej był zawieszony w prawach członka tej partii. Wojewódzkie władze PiS oficjalnie nie popierają kandydatury Roberta Palucha, a kandydującego Klaudiusza Balcerzaka.

W mijającej kadencji wszystkie trzy mandaty senatorskie z woj. lubuskiego były w rękach Platformy Obywatelskiej. Oprócz Komarnickiego i Dowhana, senatorem jest również szef lubuskich struktur tej partii Waldemar Sługocki, który tym razem kandyduje do Sejmu.

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku