°C

Zrobił to!!! Bartosz Zmarzlik mistrzem świata!!!

fot. PAP/Tytus Żmijewski
 

Bartosz Zmarzlik zrobił to, na co czekała cała Polska. W ostatniej rundzie Grand Prix w Toruniu obronił przewagę nad Emilem Sajfutdinowem i Leonem Madsenem i jako trzeci w historii żużla Polak został indywidualnym mistrzem świata na żużlu!

Przed dzisiejszym turniejem Zmarzlik miał 7 punktów przewagi nad Emilem Sajfutdinowem z Rosji i 9 nad Duńczykiem Leonem Madsenem. 

Po pierwszej serii sytuacja pozostała bez zmian – cała trójka wygrała swe wyścigi. 

W drugiej serii startów Zmarzlik spotkał się z Madsenem i przegrał – Duńczyk odrobił więc 1 punkt, to samo zrobił Sajfutdinow, który zwyciężył w swoim wyścigu. Zmarzlik miał 6 punktów przewagi nad Emilem i 8 nad Leonem. 

Trzecia kolejka startów to przegrana Zmarzlika z Artiomem Łagutą, ale też bieg z Sajfutdinowem i Madsenem. Duńczyk wygrał, ale Rosjanin był ostatni! Zmarzlik miał w tym momencie 125, Madsen 118 , a Sajfutdinow 117 punktów. 

Po IV serii polscy kibice zaczęli się denerwować, bo Zmarzlik w dwukrotnie rozgrywanym biegu przyjechał dopiero trzeci, a Leon Madsen wygrał po raz czwarty! Wygrał też Sajfutdinow. Po tej serii Zmarzlik miał 126 punktów, a Madsen 121 natomiast Sajfutdinow 120. 

W ostatniej serii rundy zasadniczej wygrali Madsen i Zmarzlik, a Sajfutdinow przegrał ze Zmarzlikiem. Stan mistrzostw: Zmarzlik 129, Madsen 124, Sajfutdinow 122. Rosjanin stracił w tym momencie szansę na tytuł. 

W I półfinale Madsen wygrał po raz szósty, ale Zmarzlik również wygrał swój bieg półfinałowy i już po tym półfinale żużlowiec Stali Gorzów został mistrzem świata!!! Madsen nie mógł mu już zagrozić.

W biegu finałowym, który nie decydował już o niczym najlpeszy był Madsen, który wygrał dzisiejszy turniej, a rozluźniony Zmarzlik przyjechał ostatni.

Ostatecznie podium Speedway Grand Prix 2019 wygląda następująco:

  1. Zmarzlik 132
  2. Madsen 127
  3. Sajfutdinow 124

Zmarzlik urodził się 12 kwietnia 1995 roku w Szczecinie. Pierwszy kontakt ze sportem żużlowym miał w UKS Wawrów, w którym jeździł na mini żużlu.

Licencję Ż uzyskał w 2010 roku, a karierę w „dorosłej” Stali rozpoczął w roku 2011 – w I meczu z Unią Leszno zdobył 4 punkty.

Kolejne lata to pasmo sukcesów. Zmarzlik był m.in. indywidualnym wicemistrzem świata seniorów(2018) i brązowym medalistą cyklu Grand Prix(2016). Był indywidualnym mistrzem świata i mistrzem Europy juniorów. Z seniorską reprezentacją Polski wywalczył m.in. 2 tytuły mistrza świata. Z juniorską 4 razy stawał na najwyższym podium.

W Polsce ze Stalą Gorzów wygrał dwa mistrzostwa Polski, dwa wicemistrzostwa i dwa brązowe medale.

Co ciekawe nie zdobył dotychczas indywidualnego mistrzostwa Polski – dwa razy stawał tylko na drugim stopniu podium.


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku