°C

Audycje Radia Zachód na festiwalu w Gdyni

fot. PAP/Roman Jocher
 

Dwanaście słuchowisk zaprezentowano w Gdyni podczas XI Festiwalu Filmowego „Niepokorni - Niezłomni - Wyklęci". Audycje uczestniczą w Konkursie na Najlepszy Dokument Radiowy. Tradycyjnie już w finale konkursu są produkcje Radia Zachód. W tym roku to reportaż Zbigniewa Bodnara „Zanim pójdę spać, muszę pochować wszystkie noże" oraz dokument Kamila Hypkiego „Odzyskana tożsamość".

Członek kapituły konkursowej, publicysta, eseista i dziennikarz Piotr Witt powiedział, że wybór zwycięzcy konkursu nie będzie łatwy:

 

ZANIM PÓJDĘ SPAĆ, MUSZĘ POCHOWAĆ WSZYSTKIE NOŻE
Zbigniew Bodnar
To historia życia mieszkańca Skwierzyny Stefana Chmista urodzonego w Skomorochach Starych, w województwie Stanisławów (dziś ukraiński Iwano-Frankowsk). Pan Stefan miał 10 lat, gdy sąsiedzi – ukraińscy nacjonaliści – zamordowali jego rodziców i niemal połowę z jedenaściorga rodzeństwa. Dlaczego doszło do tej tragedii? Co spowodowało, że wśród zgodnie do tej pory żyjących sąsiadów wielu narodowości jednostronnie pojawiła się nienawiść i pogarda dla ludzkiego życia?

ODZYSKANA TOŻSAMOŚĆ
Kamil Hypki
W niemieckim Neubrandenburgu upamiętniono więźniarki hitlerowskiego obozu Ravensbrück. Prawie sto kobiet, które zmarły w ostatnich tygodniach funkcjonowania obozu, pochowano w bezimiennej mogile. Dopiero teraz udało się ustalić ich tożsamość. Na pamiątkowej tablicy znalazły się nazwiska 43 Polek. Jak mówi autor audycji to zasługa Arkadiusza Szlachetki z Niegosławic, któremu udało się odnaleźć miejsce spoczynku swojej prababci. W czasie II wojny światowej została aresztowana przez gestapo i słuch po niej zaginął.

W ubiegłym roku w niemieckim Neubrandenburgu ustawiona została tablica z nazwiskami więźniarek zamordowanych w tamtejszym podobozie KL Ravensbrück.

Audycje zaprezentowano podczas Festiwalu Filmowego „Niepokorni – Niezłomni – Wyklęci”, którego ideą jest przedstawianie dorobku twórców filmowych i radiowych, którzy inspirują się dziejami walki o niepodległość w latach 1939-1989.

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku