°C

Morawiecki: 500 zł ulgi w zryczałtowanym ZUS

fot. PAP/Łukasz Gągulski

Rząd zamierza wprowadzić ulgę w płatności ZUS dla małych firm i mikrofirm, która średnio wyniesie 500 zł - oświadczył w Katowicach premier Mateusz Morawiecki.

Jak mówił na konwencji PiS, jeżeli przedsiębiorca ma przychód poniżej 10 tys. zł miesięcznie, a dochód poniżej 6 tys. zł miesięcznie, średnio zapłaci na ZUS o 500 zł mniej niż wynosi zryczałtowana składka, którą płaci każdy przedsiębiorca.

Jak dodał, zryczałtowana składka ZUS zostaje w obecnej formie dla wszystkich innych przedsiębiorców, nie będzie żadnej zmiany w wysokości składek. Żadnych zmian nie będzie – oświadczył Morawiecki.

Premier na sobotniej konwencji w Katowicach zauważył, że udział płac w gospodarce narodowej jest niższy niż w większości krajów Europy Środkowej. „Udział płac w gospodarce narodowej musi rosnąć i nasz model właśnie to proponuje” – wskazał.

Odnosząc się do propozycji PiS wzrostu płacy minimalnej premier wskazał, że to „fundamentalna zmiana dla dobra całego społeczeństwa, wszystkich pracowników”. „Ta propozycja przyrostu płacy minimalnej bardzo rozsądna, rozłożona w czasie, krytykowana przez partię pana Grzegorza Schetyny (…), jest czymś, co będziemy kontynuować” – zapowiedział.

Jego zdaniem jest to też „głęboka zmiana filozoficzna”. „Ona prowadzi do upodmiotowienia tych wszystkich pracowników, którzy ledwo co wiązali koniec z końcem” – powiedział.

W jego ocenie upodmiotowienie jest bardzo ważne po to, aby „rewolucja godności rzeczywiście zaszła, żeby była dokończona”. „Ale jest ważne również dla rozwoju gospodarczego, bo przecież pracownicy, którzy lepiej zarabiają – gdzie oni wydadzą te pieniądze? Na mercedesy? Na luksusy? Przecież nie” – dodał.

Według Morawieckiego pracownicy przeznaczą je na dobra codziennego użytku, w większości produkowane w Polsce, a więc przyczynią się do wzmocnienia koniunktury w Polsce.

„Tak to pozytywne koło się zamyka. Upodmiotowienie pracowników, wyższe wynagrodzenie, wyższy udział w PKB, więcej konsumpcji w kraju, wyższe wydatki na dobra i usługi produkowane w kraju, i wyższe PKB” – powiedział premier.

Przypominamy, że użytkowników serwisu obowiązują zasady współżycia społecznego oraz tzw. NETykiety a także przepisy polskiego prawa. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy. Rozgłośnia może także, na wniosek uprawnionych organów, przekazać dane identyfikacyjne użytkowników, tj. zarejestrowane adresy e-mail, adresy IP.

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające jakiekolwiek linki nie są publikowane.