°C

Życie po wypadu drogowym

redakcja gorzowska

„Życie po wypadu drogowym” - pod tym hasłem dzisiaj na terenie Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Gorzowie odbywa się przedsięwzięcie, które ma pokazać czym jest sam wypadek drogowy, jakie są jego konsekwencje, a przede wszystkim – jak zachowywać się na drodze, aby do niego nie doszło. Na placu manewrowym policjanci, strażacy, szkoły nauki jazdy i inni specjaliści pokazują, jakie są podejmowane po wypadku działania.

Do Gorzowa przyjechało też wielu specjalistów, którzy prezentują wykłady. Te – dotyczą wielu aspektów – od bezpieczeństwa w ruchu drogowym po działania służb medycznych czy stowarzyszeń pomagających ofiarom wypadków. Mówi Grzegorz Jaroszewicz z zespołu prasowego lubuskiej policji.

W związku z wydarzeniem, dzisiaj plac egzaminacyjny gorzowskiego WORD-u zamienił się w miejsce, gdzie można np. skorzystać z symulatorów – hamowania czy dachowania. Wzbudziły one spore zainteresowanie uczniów, którzy całymi klasami przyszli zobaczyć pokazy.

Dzisiejsze przedsięwzięcie jest zorganizowane wspólnie przez lubuską i brandenburską policję. Chodzi o propagowanie bezpieczeństwa i kultury na drogach po obu stronach granicy. To bardzo ważne z uwagi na nasze położenie – podkreślał obecny na konferencji wojewoda lubuski Władysław Dajczak.

Prezentacje z wypadków drogowych, które zobaczyliśmy, bardzo działają na wyobraźnię. Mam nadzieję, że uświadomią zwłaszcza młodym ludziom, jak za kółkiem ważny jest rozsądek – powiedziała z kolei europoseł Elżbieta Rafalska.

Sama młodzież rzeczywiście, zdobywając prawo jazdy nie myśli o tym, jakie konsekwencje niesie za sobą brawura za kółkiem.

Tego typu przedsięwzięcia jak dzisiejsze powinny nam pomóc w edukowaniu młodzieży – uważa Anna Malinowska, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej w Deszcznie. Jak podkreśla, teoria to jedno, ale praktyczne przedstawienie skutków – to drugie.

Konferencja „Życie po wypadu drogowym” jest dedykowana zwłaszcza dla młodzieży w wieku 17-25 lat, bo według statystyk, to właśnie ta grupa wiekowa najczęściej powoduje zdarzenia drogowe.

Całość została współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Funduszu Małych Projektów Programu Współpracy INTERREG VA Brandenburgia-Polska 2014-2020.

 

Przypominamy, że użytkowników serwisu obowiązują zasady współżycia społecznego oraz tzw. NETykiety a także przepisy polskiego prawa. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy. Rozgłośnia może także, na wniosek uprawnionych organów, przekazać dane identyfikacyjne użytkowników, tj. zarejestrowane adresy e-mail, adresy IP.

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające jakiekolwiek linki nie są publikowane.