Minister wskazał, że program „Usuwanie folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej” jest finansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zaznaczył, że pieniądze dostaną wszystkie gminy, które do 20 grudnia złożą wnioski do NFOŚiGW. Podkreślił, że warto to robić, „ponieważ środki są na 100 proc. finansowania i nie jest wymagany żaden wkład własny”.
Program przewiduje, że rolnicy będą przywozić folię w wyznaczone przez gminy miejsce, skąd trafią do zakładów recyklingowych. „Pieniądze z NFOŚiGW będą przeznaczone właśnie na dopłaty do utylizacji folii i innych odpadów rolniczych – powiedział Kowalczyk. Dodał, że recyklingowi zostanie poddanych co najmniej 200 tys. ton m.in. folii, opakowań po nawozach, siatki czy sznurka. Dopłata z NFOŚiGW do utylizacji wynosi do 500 zł za tonę.
Program został wdrożony po pilotażu, który przeprowadzono w siedmiu gminach na terenie powiatów ostrowskiego i ostrołęckiego. Samorządy złożyły wówczas wnioski o dofinansowanie na łączną kwotę ponad 406 tys. zł. „Efektem zrealizowanych działań było zagospodarowanie ponad 1156 ton odpadów” – powiedział Kowalczyk.
Podczas konferencji minister omówił również program priorytetowy NFOŚiGW, którego celem jest poprawa stanu gospodarki wodno-ściekowej poza granicami aglomeracji. W ramach programu będzie można otrzymać pożyczki m.in. na budowę lokalnych oczyszczalni ścieków dla budynków, osiedli mieszkaniowych oraz małych miejscowości.