°C

Prezydent i premier na czele rankingu zaufania. Liderzy największych partii z najwyższą nieufnością

Centrum Badania Opinii Społecznej
 

Prezydent Andrzej Duda pozostaje liderem rankingu zaufania do polityków - ufa mu 65 proc. badanych ; drugi jest premier Mateusz Morawiecki (57 proc.) - wynika z sierpniowego sondażu CBOS. Na czele rankingu nieufności są szef PO Grzegorz Schetyna (50 proc.) i prezes PiS Jarosław Kaczyński (39 proc.). Jednocześnie prezes PiS jest trzeci w rankingu zaufania: zaufanie wobec Jarosława Kaczyńskiego deklaruje 48 proc. respondentów, co stanowi wzrost o 4 pkt proc.).

W sierpniowym sondażu CBOS Andrzej Duda cieszy się zaufaniem 65 proc. respondentów (wzrost o 1 pkt proc. wobec lipca); prezydentowi nie ufa 22 proc. ankietowanych (bez zmian).

Drugie miejsce na liście polityków najczęściej obdarzanych przez Polaków zaufaniem zajmuje premier Mateusz Morawiecki, któremu ufa 57 proc. ankietowanych (wzrost o 3 pkt. proc.), a 28 proc. deklaruje nieufność (wzrost o 1 pkt proc.).

Na trzeciej pozycji w rankingu zaufania jest prezes PiS Jarosław Kaczyński (48 proc. zaufania, wzrost o 4 pkt proc.); nie ufa mu 39 proc. badanych (bez zmian).

B. wicepremier, obecnie europosłance PiS Beacie Szydło ufa 47 proc. badanych (bez zmian); brak zaufania wobec niej deklaruje 38 proc. (wzrost o 2 pkt proc.).

Liderzy nieufności

Największą nieufność budził w sierpniu szef PO Grzegorz Schetyna – 50 proc. (wzrost o 3 pkt proc.); szefowi PO ufa 24 proc. ankietowanych (wzrost o 1 pkt proc.). Ex aequo na pierwszym miejscu znalazł się Janusz Korwin-Mikke (Konfederacja), któremu również nie ufa 50 proc. ankietowanych; zaufaniem obdarzyło go 20 proc. badanych. Korwin-Mikke nie był ujęty w poprzednim sondażu. Na drugim miejscu rankingu nieufności jest Jarosław Kaczyński, któremu nie ufa 39 proc. ankietowanych (bez zmian).

Prezydent i premier na czele rankingu zaufania. Liderzy największych partii z najwyższą nieufnością | Radio Zachód

Następne miejsce w tym rankingu zajęła Beata Szydło, której nie ufa 38 proc. nieufności (wzrost o 2 pkt proc.). Tuż za nią znalazł się lider Wiosny Robert Biedroń, któremu nie ufa 37 proc. ankietowanych (wzrost o 2 pkt. proc.); ufa mu 33 proc. badanych (wzrost o 4 pkt proc.). Również 37 proc. badanych (plus 4 pkt. proc.) nie ufa ministrowi sprawiedliwości Zbigniewowi Ziobrze; zaufaniem obdarzyło go 43 proc. ankietowanych (spadek o 4 pkt. proc.).

Byłemu marszałkowi Sejmu Markowi Kuchcińskiemu nie ufa 34 proc. badanych (wzrost o 13 pkt. proc.), a zaufaniem darzy go 24 proc. (plus 2 pkt. proc.).

Szefa MON Mariusza Błaszczak zaufaniem obdarza 41 proc. (wzrost o 2 pkt proc.), a nie ufa mu 24 proc. ankietowanych (spadek o 1 pkt proc.). Liderowi ruchu Kukiz’15 Pawłowi Kukizowi ufa 36 proc. ankietowanych (spadek o 4 pkt proc. wobec lipca); nie ufa mu 30 proc. badanych (wzrost o 5 pkt proc.). Wicepremierowi Jarosławowi Gowinowi ufa 34 proc. (wzrost o 2 pkt proc.), a nie ufa mu 26 proc. (bez zmian).

Szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz cieszy się zaufaniem 30 proc. respondentów (bez zmian), nie ma do niego zaufania 19 proc. (wzrost o 2 pkt proc.).

Nowej marszałek Sejmu Elżbiecie Witek ufa 25 proc. badanych (wzrost o 10 pkt proc.), nie ufa 12 proc. (wzrost o 1 pkt proc.); a 46 proc. badanych stwierdziło, że jej nie zna. Ministrowi rolnictwa Janowi Krzysztofowi Ardanowskiemu ufa 24 proc. badanych (bez zmian), a 10 proc. mu nie ufa (spadek o 1 pkt proc.), przy czym 48 proc. badanych stwierdziło, że go nie zna.

Barbarze Nowackiej (Inicjatywa Polska) ufa 24 proc. badanych, a brak zaufania deklaruje 21 proc.; w poprzednim badaniu Nowacka nie była uwzględniona. Szefowi MSZ Jackowi Czaputowiczowi ufa 23 proc. badanych (wzrost o 1 pkt proc.), nie ufa mu 12 proc. (spadek o 1 pkt proc.); 44 proc. ankietowanych przyznało, że go nie zna.

Szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer może liczyć na zaufanie 23 proc. ankietowanych (wzrost o 2 pkt. proc.), nie ufa jej 30 proc. (wzrost o 2 pkt. proc.). Szefowi kancelarii premiera Michałowi Dworczykowi, ufa 18 proc. badanych (wzrost o 2 pkt proc.), nie ufa mu 10 proc. (bez zmian), przy czym 53 proc. respondentów stwierdziło, że go nie zna.

Poseł PO-KO Krzysztof Brezja może liczyć na 15-proc. zaufanie; nie ufa mu 19 proc. badanych (nie był brany pod uwagę w poprzednim badaniu).

Liderowi SLD Włodzimierzowi Czarzastemu ufa 15 proc. ankietowanych (wzrost o 1 pkt proc.), nie ufa mu 26 proc. (wzrost o 3 pkt. proc.). Adriana Zandberga (Lewica Razem) darzy zaufaniem 14 proc. ankietowanych; nie ufa mu 17 proc. (nie był brany pod uwagę w poprzednim badaniu), 50 proc. stwierdziło, że go nie zna.

CBOS przeprowadził sondaż metodą wywiadów bezpośrednich (face-to-face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 22-29 sierpnia br. na liczącej 1029 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.


- KAMPANIA SPOŁECZNA -


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku