°C

Partnerstwo dla oczyszczalni

Fot. UM Kargowa

W Kargowej pojawił się pomysł na sfinansowanie budowy oczyszczalni ścieków. To zaczerpnięty z mazowieckiej Mławy pomysł w oparciu o partnerstwo publiczno – prywatne (PPP).

– Realizacja inwestycji w formule PPP pozwala na nie zaciąganie kredytu ani przez gminę, ani przez spółkę. Jeśli radni podejmą taką decyzję oczyszczalnia mogłaby powstać w okresie nawet trzech lat – tłumaczy Jerzy Fabiś, burmistrz Kargowej.

 

 

Przypomnijmy, że radni w Kargowej nie wyrazili zgody na budowę oczyszczalni ścieków w lokalizacji ustalonej jeszcze w 2014 roku. Gmina zwróciła prawie 10 mln złotych, które otrzymała, jako dofinansowanie do inwestycji.

Jedna odpowiedź do “Partnerstwo dla oczyszczalni”

 1. Co bzdury „Samorząd nie rozważa…”
  Te trzy lokalizacje zostały zaproponowane przez Pana Fabisia nie wiemy czy są dobre czy złe. Przy tak istotnej inwestycji która ma służyć nam na lata należy skorzystać z opinii firmy doradczej która wybierze najkorzystniejszą lokalizację uwzględniając wybudowanie kolektora ściekowego i podłączenie do kanalizacji wiosek Wojnowo, Chwalim, Smolna i Karszyna. A co będzie gdy się okaże że zaproponowana przez burmistrza lokalizacja nie będzie z jakiś niewiadomych przyczyn dobra? Wtedy Pan Fabiś powie to radni tak zdecydowali…
  W formule PPP można wybudować nie tylko oczyszczalnie ale również kanalizacje, wodociągi i wiele innych inwestycji. Do tego zachęcają rządzący. Formuła PPP sprawdziła się we Francji, Niemczech i wielu innych krajach UE. Jesteśmy po rozmowie z przedstawicielem Suez który liczy na owocna współpracę i jak zaznaczył możemy w Kargowej zrobić wiele, to może być
  „Smart City” !!!
  Budując oczyszczalnie, kanalizacje i wodociągi możemy wynegocjować także budowę innych budynków publicznych np. Budowę Ośrodka Sportowego, modernizacje starej oczyszczalni przekształcając ja na stawy hodowlane…
  A najważniejsze jest to że Gmina czy tez spółka nie będą musiały się zadłużać i będzie nas stać na inne inwestycje w następnym rozdaniu z środków UE.

Przypominamy, że użytkowników serwisu obowiązują zasady współżycia społecznego oraz tzw. NETykiety a także przepisy polskiego prawa. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy. Rozgłośnia może także, na wniosek uprawnionych organów, przekazać dane identyfikacyjne użytkowników, tj. zarejestrowane adresy e-mail, adresy IP.

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające jakiekolwiek linki nie są publikowane.