°C

Nowy pomysł na oczyszczalnię dla Kargowej?

UM Kargowa
 

Trwają prace przy wyborze nowej lokalizacji pod oczyszczalnię w okolicach Kargowej. Do końca października radni miejscy powinni podjąć uchwałę o wyznaczeniu granic nowego obszaru aglomeracji. Brane są pod uwagę trzy miejsca, znacznie oddalone od zabudowań. To grunty prywatne, które gmina musi odkupić od właścicieli. Samorząd nie rozważa natomiast propozycji budowy oczyszczalni w Chwalimiu czy Wojnowie, bo lokalizacja tak odległa od granic miasta wymagałaby budowy rurociągu tłocznego o dużej średnicy, a więc kosztownego w budowie i eksploatacji.

Od dłuższego czasu rozważana jest natomiast budowa oczyszczalni ścieków w oparciu o partnerstwo publiczno – prywatne (PPP). Realizacja inwestycji w formule PPP pozwala na nie zaciąganie kredytu ani przez gminę, ani przez spółkę. Jeśli radni podejmą taką decyzję oczyszczalnia mogłaby powstać w okresie nawet trzech lat.

Wzorem dla władz Kargowej jest Mława, która zrealizowała inwestycję budowy oczyszczalni w oparciu o formułę PPP. Partner prywatny za własne środki zrealizował inwestycję, i przez okres określony w umowie będzie odpowiedzialny za eksploatację. W tym konkretnym rozwiązaniu szczególnie korzystna jest cena za ścieki dla mieszkańców i gwarancja jej utrzymania na długie lata. Przyjęcie tego typu rozwiązania zostało poprzedzone skrupulatną konsultacją prawną, przygotowaniem dokumentacji przetargowej i umowy z partnerem, w celu zabezpieczenia interesu gminy na cały okres trwania współpracy.

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku