°C

Dwa sondaże potwierdzają dużą przewagę PiS nad pozostałymi ugrupowaniami

Dane: sondaż Social Changes dla wPolityce.pl przeprowadzony w dniach od 16 do 21 sierpnia. Próba 1030 respondentów

Dwa najnowsze sondaże preferencji wyborczych potwierdzają dużą przewagę Prawa i Sprawiedliwości nad pozostałymi ugrupowaniami. Według badania przeprowadzonego przez Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24, PiS ma 9 pkt proc. przewagi ma nad Koalicją Obywatelską. Partia J.Kaczyńskiego może liczyć na 39 proc. poparcia. Drugie miejsce zajmuje Koalicja Obywatelska (PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska i Zieloni), która ma 30 proc. poparcia.

Jak wynika z badania pracowni Social Changes na zlecenie portalu wPolityce.pl, Zjednoczona Prawica także zachowuje zdecydowane prowadzenie w wyścigu wyborczym, choć poparcie dla niej nieznacznie spada. 42,9 proc. badanych zamierza oddać głos na PiS, a na KO zagłosowałoby 30,8 proc..

Trzecia pozycja wg. obydwu badań przypada Lewicy (SLD, Razem i Wiosna), na którą chce oddać głos: 11 proc. ankietowanych wg. Kantar i 13,4 proc. wg. Social Changes.

Do Sejmu weszłyby jeszcze wg. sondażu TVN: PSL i ruch Kukiz’15 z poparciem 6 proc. oraz Konfederacja (Korwin i Ruch Narodowy), która również może liczyć na 6 proc. głosów.

Wynik badania dla wPolityce.pl daje 8,4 proc. poparcia dla PSL i Kukiz‘15, a Konfederacja – z poparciem 4,5 proc. badanych – nie przekracza w nim progu wyborczego, ale w porównaniu z ostatnią falą zyskuje 0,5 proc.

⬆ Wyniki sondażu zrealizowanego na zlecenie TVN przez Kantar w dniu 22 sierpnia 2019 r. na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 1012 osób w wieku powyżej 18 lat

Przypominamy, że użytkowników serwisu obowiązują zasady współżycia społecznego oraz tzw. NETykiety a także przepisy polskiego prawa. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy. Rozgłośnia może także, na wniosek uprawnionych organów, przekazać dane identyfikacyjne użytkowników, tj. zarejestrowane adresy e-mail, adresy IP.

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające jakiekolwiek linki nie są publikowane.