°C

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak w Wędrzynie [ZDJĘCIA]

Fot. PAP/Lech Muszyński
 

Ponad 200 żołnierzy z 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej w listopadzie wyruszy na misję pokojową do Libanu.

Na poligonie w Wędrzynie, minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak certyfikował kontyngent, podkreślając, że Polska z doświadczeń historycznych wie, co to wojna i pokój:

⬆ Dowódca PLW Liban ppłk. Paweł Bednarz. Fot. PAP/Lech Muszyński

8 nowych, samobieżnych moździerzy RAK na podwoziu słynnego Rosomaka, otrzymała  dziś – z rąk ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka – 17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana. Minister Błaszczak przekazując symboliczne kluczyki, podkreślał, że są to polskie moździerze:

Latem 2017 r. międzyrzecka brygada jako pierwsza jednostka w Polsce otrzymała RAK-i. Zawarty w 2016 r. przez MON kontrakt z Hutą Stalowa Wola SA opiewa na około miliard zł i zakłada dostarczenie polskiej armii 64 moździerzy RAK i 32 wozów dowodzenia.

RAK-i przekazane w piątek 17 WBZ weszły na wyposażenie jej 2. batalionu piechoty zmotoryzowanej stacjonującego w Wędrzynie. Docelowo ta jednostka ma dysponować trzema modułami ogniowymi tego typu, w każdym ze swoich batalionów piechoty.

„Moździerze te zwiększyły mobilność naszych batalionów, siłę rażenia ich pododdziałów wsparcia i zasięg rażenia. Były sprawdzane na poligonach w różnych częściach kraju. W najbliższym czasie pierwszy moduł z 1. batalionu uda się na ćwiczenia międzynarodowe do Chorwacji”

– powiedział PAP kpt. Tomasz Kwiatkowski rzecznik 17WBZ.

Moździerz samobieżny RAK kalibru 120 milimetrów na podwoziu KTO Rosomak, został zaprojektowany w Centrum Produkcji Wojskowej Huty Stalowa Wola. Ma układ automatycznego ładowania i jest w stanie prowadzić celny ogień na odległość od 8 do 12 km. Obsługa moździerza liczy cztery osoby.

RAK-i mają szerokie zastosowanie na polu walki. Można je wykorzystywać do zadań ogniowych i rozpoznawczych czy też osłony działań innych oddziałów. Ponadto są w stanie niszczyć ważne cele wroga z dużej odległości. Tym samym stanowią odpowiednik wojsk artyleryjskich w bardziej mobilnej wersji niż w przypadku tradycyjnych moździerzy ciągnionych.

17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana

17WBZ jest zaliczana do elitarnych jednostek polskich wojsk lądowych. Nazwana jest „cyfrową brygadą” – jako pierwsza uczestniczyła w ćwiczeniach z użyciem zaawansowanego sprzętu i technik systemów komputerowych. Jej żołnierze stacjonują w Międzyrzeczu i Wędrzynie, wielu ma za sobą udział w misjach zagranicznych w Iraku, Afganistanie i innych częściach świata. Obecnie tworzą trzon Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Rumunii.

⬆⬇ Fot. PAP/Lech Muszyński

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku