°C

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak w Wędrzynie [ZDJĘCIA]

Fot. PAP/Lech Muszyński

Ponad 200 żołnierzy z 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej w listopadzie wyruszy na misję pokojową do Libanu.

Na poligonie w Wędrzynie, minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak certyfikował kontyngent, podkreślając, że Polska z doświadczeń historycznych wie, co to wojna i pokój:

⬆ Dowódca PLW Liban ppłk. Paweł Bednarz. Fot. PAP/Lech Muszyński

8 nowych, samobieżnych moździerzy RAK na podwoziu słynnego Rosomaka, otrzymała  dziś – z rąk ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka – 17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana. Minister Błaszczak przekazując symboliczne kluczyki, podkreślał, że są to polskie moździerze:

Latem 2017 r. międzyrzecka brygada jako pierwsza jednostka w Polsce otrzymała RAK-i. Zawarty w 2016 r. przez MON kontrakt z Hutą Stalowa Wola SA opiewa na około miliard zł i zakłada dostarczenie polskiej armii 64 moździerzy RAK i 32 wozów dowodzenia.

RAK-i przekazane w piątek 17 WBZ weszły na wyposażenie jej 2. batalionu piechoty zmotoryzowanej stacjonującego w Wędrzynie. Docelowo ta jednostka ma dysponować trzema modułami ogniowymi tego typu, w każdym ze swoich batalionów piechoty.

„Moździerze te zwiększyły mobilność naszych batalionów, siłę rażenia ich pododdziałów wsparcia i zasięg rażenia. Były sprawdzane na poligonach w różnych częściach kraju. W najbliższym czasie pierwszy moduł z 1. batalionu uda się na ćwiczenia międzynarodowe do Chorwacji”

– powiedział PAP kpt. Tomasz Kwiatkowski rzecznik 17WBZ.

Moździerz samobieżny RAK kalibru 120 milimetrów na podwoziu KTO Rosomak, został zaprojektowany w Centrum Produkcji Wojskowej Huty Stalowa Wola. Ma układ automatycznego ładowania i jest w stanie prowadzić celny ogień na odległość od 8 do 12 km. Obsługa moździerza liczy cztery osoby.

RAK-i mają szerokie zastosowanie na polu walki. Można je wykorzystywać do zadań ogniowych i rozpoznawczych czy też osłony działań innych oddziałów. Ponadto są w stanie niszczyć ważne cele wroga z dużej odległości. Tym samym stanowią odpowiednik wojsk artyleryjskich w bardziej mobilnej wersji niż w przypadku tradycyjnych moździerzy ciągnionych.

17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana

17WBZ jest zaliczana do elitarnych jednostek polskich wojsk lądowych. Nazwana jest „cyfrową brygadą” – jako pierwsza uczestniczyła w ćwiczeniach z użyciem zaawansowanego sprzętu i technik systemów komputerowych. Jej żołnierze stacjonują w Międzyrzeczu i Wędrzynie, wielu ma za sobą udział w misjach zagranicznych w Iraku, Afganistanie i innych częściach świata. Obecnie tworzą trzon Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Rumunii.

⬆⬇ Fot. PAP/Lech Muszyński

Przypominamy, że użytkowników serwisu obowiązują zasady współżycia społecznego oraz tzw. NETykiety a także przepisy polskiego prawa. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy. Rozgłośnia może także, na wniosek uprawnionych organów, przekazać dane identyfikacyjne użytkowników, tj. zarejestrowane adresy e-mail, adresy IP.

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające jakiekolwiek linki nie są publikowane.