°C

Ujęto sprawcę dewastacji historycznego pomnika

Fot. Lubuska Policja

Policjanci ze Szprotawy zatrzymali mężczyznę podejrzanego o dewastację pomnika upamiętniającego spotkanie Ottona III z Bolesławem Chrobrym. 33-latek pomalował pomnik farbą, za co usłyszał zarzut znieważenia monumentu i spowodowania straty w wysokości 7 tys. zł.

Jak poinformował w czwartek Arkadiusz Szlachetko z Komendy Powiatowej Policji w Żaganiu, mężczyzna został zatrzymany we wtorek, kilka dni po tym, jak pomalował farbą pomnik i tablicę pamiątkową, znajdujące się przy ul. Małomickiej w tym mieście.

33-latek usłyszał zarzut z art. 261 Kodeksu karnego mówiącego o tym, że „kto znieważa pomnik lub inne miejsce publiczne urządzone w celu upamiętnienia zdarzenia historycznego lub uczczenia osoby, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności”.

„Dzięki pracy policjantów nieodpowiedzialny mężczyzna poniesie konsekwencje swojego zachowania. Nie ma społecznego przyzwolenia na znieważenie i dewastację pomników oraz miejsc pamięci historycznej”

– podkreślił Szlachetko.

Pomnik upamiętnia spotkanie niemieckiego cesarza Ottona III z księciem Polski Bolesławem Chrobrym. Miało one miejsce w marcu 1000 roku, kiedy Otton udawał się na Zjazd Gnieźnieński. Książę Bolesław wyjechał mu na spotkanie i towarzyszył podczas podróży do Gniezna.

Przypominamy, że użytkowników serwisu obowiązują zasady współżycia społecznego oraz tzw. NETykiety a także przepisy polskiego prawa. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy. Rozgłośnia może także, na wniosek uprawnionych organów, przekazać dane identyfikacyjne użytkowników, tj. zarejestrowane adresy e-mail, adresy IP.

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające jakiekolwiek linki nie są publikowane.