°C

Ujęto sprawcę dewastacji historycznego pomnika

Fot. Lubuska Policja
 

Policjanci ze Szprotawy zatrzymali mężczyznę podejrzanego o dewastację pomnika upamiętniającego spotkanie Ottona III z Bolesławem Chrobrym. 33-latek pomalował pomnik farbą, za co usłyszał zarzut znieważenia monumentu i spowodowania straty w wysokości 7 tys. zł.

Jak poinformował w czwartek Arkadiusz Szlachetko z Komendy Powiatowej Policji w Żaganiu, mężczyzna został zatrzymany we wtorek, kilka dni po tym, jak pomalował farbą pomnik i tablicę pamiątkową, znajdujące się przy ul. Małomickiej w tym mieście.

33-latek usłyszał zarzut z art. 261 Kodeksu karnego mówiącego o tym, że „kto znieważa pomnik lub inne miejsce publiczne urządzone w celu upamiętnienia zdarzenia historycznego lub uczczenia osoby, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności”.

„Dzięki pracy policjantów nieodpowiedzialny mężczyzna poniesie konsekwencje swojego zachowania. Nie ma społecznego przyzwolenia na znieważenie i dewastację pomników oraz miejsc pamięci historycznej”

– podkreślił Szlachetko.

Pomnik upamiętnia spotkanie niemieckiego cesarza Ottona III z księciem Polski Bolesławem Chrobrym. Miało one miejsce w marcu 1000 roku, kiedy Otton udawał się na Zjazd Gnieźnieński. Książę Bolesław wyjechał mu na spotkanie i towarzyszył podczas podróży do Gniezna.

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku