°C

To jedna z najtrudniejszych akcji w historii TOPR-u

Fot. Marcin Gala

Nadal trwa akcja ratunkowa po dwóch wrocławskich grotołazów, którzy od piątku pozostają odcięci przez wodę od wyjścia z Jaskini Wielkiej Śnieżnej w Tatrach.

– Akcje ratunkowe w jaskiniach należą do ekstremalnie trudnych – mówi Andrzej Ciszewski, jeden z najwybitniejszych speleologów na świecie.

A ta akcja jest niezwykle skomplikowana: mało znane, zalane wodą partie, bardzo ciasno.

– To jedna z najtrudniejszych akcji w historii TOPR-u – dodaje speleolog.

– Jak na warunki, w których przyszło przebywać grotołazom pod ziemią, to ekstremalnie długi czas – podkreśla „guru” speleologów.

W akcji biorą udział ratownicy TOPR, słowaccy, strażacy, górnicy, w gotowości są instruktorzy Polskiego Związku Alpinizmu i Grupa Ratownictwa Jaskiniowego Polskiego Związku Alpinizmu, złożona z wyspecjalizowanych w ratownictwie grotołazów. 

 Zarówno Andrzej Ciszewski, jak i Ditta Kicińska, przewodnicząca Komisji Taternictwa Jaskiniowego przy Polskim Związku Alpinizmu podkreślają, że polscy grotołazi są jednymi z najlepszych alpinistów jaskiniowych na świecie. Poziom wyszkolenia jest bardzo wysoki.

– Obecnie w Polsce działa około tysiąca taterników jaskiniowych, którzy zrzeszeni są w 28 klubach należących do Polskiego Związku Alpinizmu – dodaje Ditta Kicińska.

Komisja Taternictwa Jaskiniowego wydała oświadczenie. Czytamy w nim, że „poszkodowani ukończyli kurs taternictwa jaskiniowego według wytycznych Polskiego Związku Alpinizmu i poruszali się po wyłączonym z ruchu turystycznego obszarze Tatrzańskiego Parku Narodowego na podstawie kart taternika jaskiniowego. Liczymy na to, że ich wiedza i doświadczenie pomoże im przetrwać tę trudną sytuację.” 

Na stronie Sopockiego Klubu Taternictwa Jaskiniowego możemy zobaczyć plan Jaskini Wielkiej Śnieżnej zaktualizowany o opis dojścia do miejsca wypadku: 

http://www.sktj.pl/epimenides/tatry/wyp_p.html?fbclid=IwAR204NIejU4cjwitnSAp8dYQ6vVKyKxFqDZFzg8E42Wd2UKA0iYpdkbITO4

 

 
Przypominamy, że użytkowników serwisu obowiązują zasady współżycia społecznego oraz tzw. NETykiety a także przepisy polskiego prawa. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy. Rozgłośnia może także, na wniosek uprawnionych organów, przekazać dane identyfikacyjne użytkowników, tj. zarejestrowane adresy e-mail, adresy IP.

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające jakiekolwiek linki nie są publikowane.