°C

To jedna z najtrudniejszych akcji w historii TOPR-u

Fot. Marcin Gala
 

Nadal trwa akcja ratunkowa po dwóch wrocławskich grotołazów, którzy od piątku pozostają odcięci przez wodę od wyjścia z Jaskini Wielkiej Śnieżnej w Tatrach.

– Akcje ratunkowe w jaskiniach należą do ekstremalnie trudnych – mówi Andrzej Ciszewski, jeden z najwybitniejszych speleologów na świecie.

A ta akcja jest niezwykle skomplikowana: mało znane, zalane wodą partie, bardzo ciasno.

– To jedna z najtrudniejszych akcji w historii TOPR-u – dodaje speleolog.

– Jak na warunki, w których przyszło przebywać grotołazom pod ziemią, to ekstremalnie długi czas – podkreśla „guru” speleologów.

W akcji biorą udział ratownicy TOPR, słowaccy, strażacy, górnicy, w gotowości są instruktorzy Polskiego Związku Alpinizmu i Grupa Ratownictwa Jaskiniowego Polskiego Związku Alpinizmu, złożona z wyspecjalizowanych w ratownictwie grotołazów. 

 Zarówno Andrzej Ciszewski, jak i Ditta Kicińska, przewodnicząca Komisji Taternictwa Jaskiniowego przy Polskim Związku Alpinizmu podkreślają, że polscy grotołazi są jednymi z najlepszych alpinistów jaskiniowych na świecie. Poziom wyszkolenia jest bardzo wysoki.

– Obecnie w Polsce działa około tysiąca taterników jaskiniowych, którzy zrzeszeni są w 28 klubach należących do Polskiego Związku Alpinizmu – dodaje Ditta Kicińska.

Komisja Taternictwa Jaskiniowego wydała oświadczenie. Czytamy w nim, że „poszkodowani ukończyli kurs taternictwa jaskiniowego według wytycznych Polskiego Związku Alpinizmu i poruszali się po wyłączonym z ruchu turystycznego obszarze Tatrzańskiego Parku Narodowego na podstawie kart taternika jaskiniowego. Liczymy na to, że ich wiedza i doświadczenie pomoże im przetrwać tę trudną sytuację.” 

Na stronie Sopockiego Klubu Taternictwa Jaskiniowego możemy zobaczyć plan Jaskini Wielkiej Śnieżnej zaktualizowany o opis dojścia do miejsca wypadku: 

http://www.sktj.pl/epimenides/tatry/wyp_p.html?fbclid=IwAR204NIejU4cjwitnSAp8dYQ6vVKyKxFqDZFzg8E42Wd2UKA0iYpdkbITO4

 

 

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku