°C

Dziś Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej

Fot. Pixabay
 

W poniedziałek 19 sierpnia obchodzony jest Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej. Ustanowiło go Zgromadzenie Ogólne ONZ w grudniu 2008 r., aby zwrócić uwagę na potrzeby ludzi dotkniętych konfliktami zbrojnymi na świecie. W 2012 r. pomocy humanitarnej potrzebowało ok. 62 mln ludzi na świecie. W 2019 r. ta liczba wzrosła do 132 mln – powiedział PAP minister ds. pomocy humanitarnej Michał Woś. Dodał, że polski rząd nieustannie podkreśla wartość i zasadność pomocy na miejscu.

Michał Woś podkreślił w rozmowie z PAP, że „w 2012 r. pomocy humanitarnej potrzebowało ok. 62 milionów ludzi na świecie”, a w 2019, jak podał, liczba ta wzrosła do 132 milionów w 42 krajach.

„Polski rząd nieustannie podkreśla wartość i zasadność pomocy na miejscu jako działania będącego wyrazem poszanowania kultury, religii i pochodzenia tych osób, które pomocy oczekują”

– powiedział minister. Zaznaczył również, że pomoc, jaką niesie Polska, jest różnorodna.

Wskazał, że „przy udziale organizacji pozarządowych oraz dzięki środkom finansowym z rezerwy ogólnej budżetu państwa, przekazywanym Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, realizujemy projekty humanitarne o różnym charakterze”. Wśród form pomocy wymienił m.in. pomoc interwencyjną, pomoc ratującą życie głodujących, pomoc wspierającą uchodźców w obozach, pomoc medyczną – przywracającą obywateli do funkcjonowania w swojej społeczności, a także pomoc terapeutyczną pozwalającą przetrwać traumę wojny.

Minister, członek Rady Ministrów Michał Woś (drugi po lewej), prezes Agencji Rezerw Materiałowych Janusz Turek (po prawej), prezes Fundacji Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio” Justyna Janiec-Palczewska (druga po prawej) oraz przedstawiciel Fundacji „Orla Straż” Dawid Czyż (po lewej) podczas konferencji prasowej w związku z obchodami Światowego Dnia Pomocy Humanitarnej. Fot. PAP/Marcin Obara

Michał Woś przypomniał również, że w ubiegłym roku na oficjalną pomoc rozwojową, w tym pomoc humanitarną, Polska przeznaczyła ok. 2,8 mld zł, a w 2019 r. szacuje się, że kwota ta przekroczy 3 mld zł.

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku