°C

Służby lustrują ruinę kościoła ewangelickiego w Szprotawie

starostwo Żagań
 

Działająca przy staroście żagańskim Powiatowa Grupa ds. Ochrony Zabytków dokonała lustracji ruiny kościoła ewangelickiego w Szprotawie. W skład grupy wchodzą przedstawiciele starostwa powiatowego, policji, straży pożarnej i powiatowego inspektora nadzoru budowlanego. Z uwagi na lokalizację zabytku na wizję zaproszono także przedstawicieli urzędu miejskiego w Szprotawie.

 
Ruina kościoła w Szprotawie to obiekt położony w centrum miasta, zwraca uwagę mieszkańców oraz przyjezdnych. Świątynię wzniesiono w XVIII wieku na murach średniowiecznego zamku piastowskiego, którego pozostałości są doskonale widoczne. Po II wojnie światowej kościół, za przyzwoleniem ówczesnych władz, stopniowo popadał w ruinę, a jego wyposażenie rozkradziono. Ostatnie nabożeństwo miało miejsce w latach 60. minionego wieku. Kościelne krypty i podziemia w międzyczasie stały się przedmiotem najróżniejszych legend, chociaż faktycznie na przełomie 1944/45 roku Niemcy ukryli w nich cenne zbiory archiwum miejskiego.

Właścicielem ruiny jest Parafia Polskokatolicka, którą opiekuje się ksiądz Ryszard Szykuła. Przy wsparciu ze strony przychylnych osób i instytucji kilkanaście lat temu zabezpieczył mury kościoła przed dalszą dewastacją oraz wysprzątał wnętrze, w którym rosły już okazałe drzewa. Teren został ogrodzony i stosownie oznakowany. Od tamtego czasu czyniono starania w kierunku odbudowy świątyni w duchu ekumenicznym, o czym opowiadał obecny na wizji ksiądz proboszcz Szykuła.

Odbudową żywo interesują się także władze Szprotawy. Przy pozytywnym biegu wydarzeń w przyszłym roku będzie wykonana dokumentacja techniczna inwestycji. W zamyśle ma to być tzw. bezpieczna ruina, z wieżą widokową, ławkami i prezbiterium. Całość miałaby służyć także różnego rodzaju kulturalnym imprezom plenerowym.

Z lustracji zostanie sporządzony protokół, który trafi na ręce Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Ochrony Zabytków.

inf. Maciej Boryna – Powiatowa Grupa ds. Ochrony Zabytków

szprotawa 1 Polskie Radio Zachód 13 lipca 2020 szprotawa 3 Polskie Radio Zachód 13 lipca 2020 szprotawa 4 Polskie Radio Zachód 13 lipca 2020

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku