°C

Praca, praca, czy już pracoholizm?

Fot. Pixabay

Dziś Dzień Pracoholików. Badania Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju pokazują, że Polacy są na siódmym miejscu wśród 35 badanych narodów, jeśli chodzi o spędzanie czasu w pracy.

Do skłonności do pracoholizmu przyznaje się Marta Nadrzycka-Soczek z Żagania. Zawsze bardzo aktywna, również na polu społecznym, czasem zapada się w pracy bez reszty. Bywa że w nadmiarze obowiązków zawodowych, również te rodzinne zaczyna traktować jak projekt i kolejne zadania do wykonania.

Jest jednak tego świadoma, że czasami traci równowagę, o czym często przypomina jej czwórka dzieci i… własny organizm.

Małgorzata Wawrzynkowska, psychoonkolog z ośrodka „Profil” działającego na terenie Żar i Żagania podkreśla, że praca może być uzależnieniem, a w nałóg możemy wpadać z różnych powodów.

– Ludzie, którzy popadają w pracoholizm, przeważnie nie odpoczywają – podkreśla Małgorzata Wawrzynkowska.

Jeśli czujemy, że pracę stawiamy na pierwszym miejscu, że zacierają się granice między byciem z rodziną, odpoczynkiem, snem i wykonywaniem innych czynności, jeśli obsesyjnie myślimy o sprawach zawodowych, również w czasie wolnym, warto przyjrzeć się sytuacji.

Może nam w tym pomóc terapeuta.

Przypominamy, że użytkowników serwisu obowiązują zasady współżycia społecznego oraz tzw. NETykiety a także przepisy polskiego prawa. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy. Rozgłośnia może także, na wniosek uprawnionych organów, przekazać dane identyfikacyjne użytkowników, tj. zarejestrowane adresy e-mail, adresy IP.

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające jakiekolwiek linki nie są publikowane.