°C

Uwaga na fałszywe adresy pracowników ze Wschodu

Podają fałszywe adresy zameldowania, a później nie odbierają korespondencji... Zakład Ubezpieczeń Społecznych otrzymuje coraz więcej zgłoszeń dotyczących zwrotów korespondencji wysyłanej do osób zatrudnianych przez pracodawców z naszego regionu.

Jak podkreśla Agata Muchowska, rzeczniczka zielonogórskiego oddziału ZUS, problem dotyczy najczęściej obcokrajowców – głównie tych, którzy przyjeżdżają do nas do pracy zza wschodniej granicy:

 

Jak się okazuje, wiele z adresów podawanych przez pracowników zza wschodniej granicy, to adresy fikcyjne. Bardzo często zdarza się też, że kilka, a nawet kilkanaście osób podaje do ZUS ten sam adres do korespondencji.

– Wraca więc do nas wiele nieodebranych listów, ponieważ nie udało się znaleźć właściwego adresata – dodaje Agata Muchowska:

 

Agata Muchowska zaznacza, że jeżeli otrzymamy urzędową korespondencję zaadresowaną na osobę, która z nami nie mieszka lub której nie zameldowaliśmy, możemy tą sprawę zgłosić na policję.

Dodajmy, że w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych zarejestrowanych jest obecnie prawie pół miliona pracowników zza wschodniej granicy. W naszym województwie, w oddziałach ZUS w Gorzowie i Zielonej Górze, zarejestrowanych jest ponad 21 tys. takich osób – głównie obywateli Ukrainy.

 

 

Przypominamy, że użytkowników serwisu obowiązują zasady współżycia społecznego oraz tzw. NETykiety a także przepisy polskiego prawa. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy. Rozgłośnia może także, na wniosek uprawnionych organów, przekazać dane identyfikacyjne użytkowników, tj. zarejestrowane adresy e-mail, adresy IP.

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające jakiekolwiek linki nie są publikowane.