°C

Groźna bakteria zaatakowała szpital

fot. Daniel Sawicki
 

Szpital Uniwersytecki wprowadził procedury na wypadek skażenia bakteryjnego. Wszystko przez bakterię Klebsiella pneumoniae NDM, którą w ostatnim czasie znaleziono u pacjentów na Oddziale Chorób Wewnętrznych oraz Oddziale Neurochirurgii. Jak ustalono, źródłem zakażenia był pacjent przyjęty ze szpitala spoza woj. lubuskiego.

Ryzyko zakażenia osób zdrowych, które odwiedzają chorych przebywających w szpitalu, jest niewielkie, jednak władze szpitala proszą o ograniczenie wizyt oraz przestrzeganie takich zasad, jak dokładne mycie rąk wodą z mydłem po opuszczeniu sali chorych oraz korzystanie z dostępnych w szpitalu środków dezynfekujących.

Kierownik Klinicznego Oddziału Zakaźnego lek. Jacek Smykał przypomina, że bakteria jest bardzo odporna na leki:

Personel szpitala panuje nad sytuacją. – Zaostrzono jedynie rygory sanitarne – mówi Weronika Rozenberger, naczelna pielęgniarka:

Na wspomnianych oddziałach są wstrzymane przyjęcia pacjentów.

Na terenie całego szpitala wdrożono odpowiednie procedury  mające na celu wyeliminowanie ognisk zakażenia oraz zapobiegniecie rozprzestrzenia się bakterii, tj.:

– wprowadzono ścisły reżim sanitarny wśród personelu oraz chorych,

–  wszyscy pacjenci wymienionych oddziałów poddawani są regularnie badaniom epidemiologicznym (to samo dotyczy personelu, u którego nie stwierdzono do tej pory nosicielstwa bakterii),

– badani na obecność Klebsiella pneumoniae NDM są również wszyscy pacjenci przyjmowani na pozostałe oddziały, którzy w ciągu ostatnich 12 miesięcy przebywali w innych szpitalach.

 

 

 

 

 

 

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku