°C

Wojewoda wyróżnił kombatanta

fot. Daniel Sawicki

Dziś w Delegaturze Urzędu Wojewódzkiego w Zielonej Górze Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak, w imieniu Prezydenta RP, wręczył Krzyż z Mieczami Orderu Krzyża Niepodległości kpt. Leonardowi Ruskowi, byłemu żołnierzowi Armii Krajowej. Odznaczenie to jest nadawane osobom, które walczyły z niezwykłym poświęceniem z bronią w ręku o niepodległość i suwerenność ojczyzny.

Wręczając odznaczenie Wojewoda Władysław Dajczak podkreślił rolę osób walczących o niepodległość z okupantem niemieckim. – Wszyscy powinniśmy pamiętać o wielkim wkładzie Żołnierzy Niezłomnych w wolność Polski – zaznaczył Władysław Dajczak:

Kpt. Leonard Rusek do końca kontynuował walkę o wolną, suwerenną ojczyznę. Służył w Armii Krajowej od sierpnia 1943 r. do stycznia 1945 r. W organizacji przyjął pseudonim „Bartosz”. Brał udział w rozbrajaniu Niemców we wsi Wielkanoc i Kosmołów oraz w akcjach zbrojnych w Charsznicy.

Order Krzyża Niepodległości, będący kontynuacją Krzyża Niepodległości, jest nagrodą ustanowioną w 2010 r. dla osób, które w latach 1939-1956 jako ochotnicy lub podejmując się służby ponad wymaganą od nich miarę położyły zasługi w obronie niepodległości Państwa Polskiego.

 

 

Przypominamy, że użytkowników serwisu obowiązują zasady współżycia społecznego oraz tzw. NETykiety a także przepisy polskiego prawa. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy. Rozgłośnia może także, na wniosek uprawnionych organów, przekazać dane identyfikacyjne użytkowników, tj. zarejestrowane adresy e-mail, adresy IP.

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające jakiekolwiek linki nie są publikowane.