°C

Wojewoda wyróżnił kombatanta

fot. Daniel Sawicki
 

Dziś w Delegaturze Urzędu Wojewódzkiego w Zielonej Górze Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak, w imieniu Prezydenta RP, wręczył Krzyż z Mieczami Orderu Krzyża Niepodległości kpt. Leonardowi Ruskowi, byłemu żołnierzowi Armii Krajowej. Odznaczenie to jest nadawane osobom, które walczyły z niezwykłym poświęceniem z bronią w ręku o niepodległość i suwerenność ojczyzny.

Wręczając odznaczenie Wojewoda Władysław Dajczak podkreślił rolę osób walczących o niepodległość z okupantem niemieckim. – Wszyscy powinniśmy pamiętać o wielkim wkładzie Żołnierzy Niezłomnych w wolność Polski – zaznaczył Władysław Dajczak:

Kpt. Leonard Rusek do końca kontynuował walkę o wolną, suwerenną ojczyznę. Służył w Armii Krajowej od sierpnia 1943 r. do stycznia 1945 r. W organizacji przyjął pseudonim „Bartosz”. Brał udział w rozbrajaniu Niemców we wsi Wielkanoc i Kosmołów oraz w akcjach zbrojnych w Charsznicy.

Order Krzyża Niepodległości, będący kontynuacją Krzyża Niepodległości, jest nagrodą ustanowioną w 2010 r. dla osób, które w latach 1939-1956 jako ochotnicy lub podejmując się służby ponad wymaganą od nich miarę położyły zasługi w obronie niepodległości Państwa Polskiego.

 

 

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku