°C

Historyczny karabin znaleziono w Szprotawie

Muzeum Ziemi Szprotawskiej
 

Muzeum Ziemi Szprotawskiej imienia Feliksa Matuszkiewicza wzbogaciło się o cenny eksponat militarny z okresu II wojny światowej. Mieszkaniec okolic Szprotawy podarował radziecką rusznicę przeciwpancerną systemu Diechtariewa, którą kiedyś znalazł na polu.

Karabiny przeciwpancerne PTRD były dostarczane jednostkom Armii Czerwonej od 1941 roku. PTRD był bronią jednostrzałową, wyposażoną w zamek czterotaktowy. Jak podaje Wikipedia, z czasem głównym celem karabinów przeciwpancernych stały się nie czołgi, ale lekkie pojazdy opancerzone, samochody i umocnione stanowiska ogniowe.

W lutym 1945 roku przez ziemię szprotawską pod naporem Sowietów wycofywała się m.in. niemiecka dywizja grenadierów pancernych Grossdeutschland, a wschodnie flanki Szprotawy ufortyfikowano od stacji kolejowej po strzelnicę. Walki o miasto trwały około czterech dni. Stacja oraz zabudowa ulicy Kożuchowskiej zostały zrównane z ziemią przez radziecką artylerię. Jak wspominali świadkowie, wszelka broń i pojazdy leżały w dużych ilościach na poboczach dróg.

Rok temu podczas budowy obwodnicy Szprotawki znaleziono fragmenty radzieckiego czołgu T-34 oraz zwłoki żołnierzy, prawdopodobnie poległych pancerniaków.

Podarowany uszkodzony karabin należał zapewne także do nieznanego rannego lub poległego pod Szprotawą żołnierza radzieckiego.

Tekst: Maciej Boryna – Muzeum Ziemi Szprotawskiej

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku