°C

„A więc wojna…” – cykl audycji historycznych

podpisanie porozumienia pomiędzy Radiem Zachód i IPN. Od lewej: dyrektor oddziału IPN w Poznaniu dr hab. Rafał Reczek oraz prezes radia Piotr Bednarek, fot. Kamil Hypki
 

Radio Zachód proponuje cykl audycji historycznych przygotowywanych z okazji zbliżającej się 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej. Przez cały wrzesień prezentować będziemy w formie radiowych dokumentów mniej znane lokalne historie związane z wojną.

Przy realizacji cyklu współpracujemy m.in. z historykami z poznańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Zdaniem dyrektora oddziału Rafała Reczka współpraca z Radiem Zachód jest jednym z elementów edukacyjnej działalności IPN:

– Dzięki wsparciu Instytutu audycje będą wydane w formie płytowej – dodaje prezes Radia Zachód Piotr Bednarek. Później trafią one do bibliotek, stowarzyszeń i przede wszystkim szkół w całym regionie:

Premiera pierwszej audycji z cyklu zatytułowanego „A więc wojna…” odbędzie się 1 września. 

Codziennie o godz. 7:55 i 16:55 prezentować będziemy kalendarium wojny obronnej września 1939. Z kolei od poniedziałku do piątku po godz. 11:50 wyemitujemy kolejne odcinki audiobooka opowiadającego historię obrońcy więźniów politycznych z czasów PRL oraz dyplomaty organizującego łączność z rządem na emigracji i krajem zyskuje swoją dźwiękową formę. W studiu Radia Szczecin rozpoczęły się prace przy słuchowisku „Konsul”, które będzie opowiadać o Jerzym Kurcyuszu.

W latach 1940 – 1944 był on szefem placówki łączności z Polską w Stambule. Miasto jest też miejscem akcji historii. Słuchowisko powstaje na bazie pamiętnika Kurcyusza.

W rolę głównego bohatera wciela się Robert Gonera. Oprócz niego występują Barbara Kurzaj, Jakub Klimaszewski oraz Sylwester Woroniecki.

– Mam przyjemność reżyserowania słuchowiska pod tytułem „Konsul”. Eksperymentujemy tutaj dźwiękowo. To jest opowieść o rozczarowaniu wojną, o tym, że nie każdy znajduje swoje szczęście i trzeba się z tym pogodzić, i dalej żyć – opowiadała Magdalena Wleklik.

– Rozwinięcie tego do teatru radia, to wszystko się przedstawia, jak z takiego wczesnego Bonda. Myślę, że to będzie coś interesującego dla słuchaczy – opowiadał Robert Gonera.

 
Produkcję przygotowuje Radio Zachód i Radio Szczecin.
 
Premierowe dokumenty historyczne także w każdą niedzielę po godz. 14.05 w stałym cyklu „Historie pisane na nowo…”. Na początek „Granica”. 1 września opowiemy o Antonim Paluchu, który 1 września 1939 pełnił służbę na przejściu granicznym między niemieckim wówczas Pszczewem a Silną. Było to najbardziej na zachód wysunięte miejsce należące do terytorium Polski. Antoni Paluch, który zginął po niemieckim ataku prowadzonym od strony Pszczewa, uważany jest za jedną z pierwszych ofiar wojny obronnej.
 
Także 1 września po godz. 9:05 wyemitujemy reportaż Izabeli Patek „Dnia 1 września roku pamiętnego…”.
Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku