°C

„A więc wojna…” – cykl audycji historycznych

podpisanie porozumienia pomiędzy Radiem Zachód i IPN. Od lewej: dyrektor oddziału IPN w Poznaniu dr hab. Rafał Reczek oraz prezes radia Piotr Bednarek, fot. Kamil Hypki

Radio Zachód proponuje cykl audycji historycznych przygotowywanych z okazji zbliżającej się 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej. Przez cały wrzesień prezentować będziemy w formie radiowych dokumentów mniej znane lokalne historie związane z wojną.

Przy realizacji cyklu współpracujemy m.in. z historykami z poznańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Zdaniem dyrektora oddziału Rafała Reczka współpraca z Radiem Zachód jest jednym z elementów edukacyjnej działalności IPN:

– Dzięki wsparciu Instytutu audycje będą wydane w formie płytowej – dodaje prezes Radia Zachód Piotr Bednarek. Później trafią one do bibliotek, stowarzyszeń i przede wszystkim szkół w całym regionie:

Premiera pierwszej audycji z cyklu zatytułowanego „A więc wojna…” odbędzie się 1 września. 

Codziennie o godz. 7:55 i 16:55 prezentować będziemy kalendarium wojny obronnej września 1939. Z kolei od poniedziałku do piątku po godz. 11:50 wyemitujemy kolejne odcinki audiobooka opowiadającego historię obrońcy więźniów politycznych z czasów PRL oraz dyplomaty organizującego łączność z rządem na emigracji i krajem zyskuje swoją dźwiękową formę. W studiu Radia Szczecin rozpoczęły się prace przy słuchowisku „Konsul”, które będzie opowiadać o Jerzym Kurcyuszu.

W latach 1940 – 1944 był on szefem placówki łączności z Polską w Stambule. Miasto jest też miejscem akcji historii. Słuchowisko powstaje na bazie pamiętnika Kurcyusza.

W rolę głównego bohatera wciela się Robert Gonera. Oprócz niego występują Barbara Kurzaj, Jakub Klimaszewski oraz Sylwester Woroniecki.

– Mam przyjemność reżyserowania słuchowiska pod tytułem „Konsul”. Eksperymentujemy tutaj dźwiękowo. To jest opowieść o rozczarowaniu wojną, o tym, że nie każdy znajduje swoje szczęście i trzeba się z tym pogodzić, i dalej żyć – opowiadała Magdalena Wleklik.

– Rozwinięcie tego do teatru radia, to wszystko się przedstawia, jak z takiego wczesnego Bonda. Myślę, że to będzie coś interesującego dla słuchaczy – opowiadał Robert Gonera.

 
Produkcję przygotowuje Radio Zachód i Radio Szczecin.
 
Premierowe dokumenty historyczne także w każdą niedzielę po godz. 14.05 w stałym cyklu „Historie pisane na nowo…”. Na początek „Granica”. 1 września opowiemy o Antonim Paluchu, który 1 września 1939 pełnił służbę na przejściu granicznym między niemieckim wówczas Pszczewem a Silną. Było to najbardziej na zachód wysunięte miejsce należące do terytorium Polski. Antoni Paluch, który zginął po niemieckim ataku prowadzonym od strony Pszczewa, uważany jest za jedną z pierwszych ofiar wojny obronnej.
 
Także 1 września po godz. 9:05 wyemitujemy reportaż Izabeli Patek „Dnia 1 września roku pamiętnego…”.
Przypominamy, że użytkowników serwisu obowiązują zasady współżycia społecznego oraz tzw. NETykiety a także przepisy polskiego prawa. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy. Rozgłośnia może także, na wniosek uprawnionych organów, przekazać dane identyfikacyjne użytkowników, tj. zarejestrowane adresy e-mail, adresy IP.

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające jakiekolwiek linki nie są publikowane.