°C

W Lubuskiem policyjna grupa SPEED już działa

Komenda Główna Policji zdecydowała o stworzeniu w każdej komendzie wojewódzkiej policji grupy SPEED, która zajmie się najpoważniejszymi wykroczeniami na drogach - poinformował w poniedziałek na briefingu prasowym podinsp. Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego KGP. Lubuscy policjanci już z powodzeniem działają w ramach tej grupy, a jako jedni z pierwszych na drogi wyjechali policjanci z powiatu krośnieńskiego.

Policjanci ruchu drogowego zapowiadają wyłapywanie wszystkich tych, którzy wykazują się „dużą perfidią, brakiem zdrowego rozsądku i szacunku dla innych kierowców, powodując śmiertelne zagrożenie na drodze”. Jak dodają, „nie ma tolerancji dla drogowego piractwa”.

Jak przekonują policjanci, docelowo chodzi o to, aby oprócz reagowania na pospolite formy łamania prawa akcentować te najbardziej niebezpieczne.

„Komenda Główna Policji KGP powzięła decyzję, że w każdej komendzie wojewódzkiej policji – na wzór grupy, która jest w komendzie stołecznej – powstanie zespół o nazwie SPEED”

– przekazał w poniedziałek dziennikarzom Radosław Kobryś z KGP.

Mundurowi z grupy „Speed” będą kierowani na akcje w miejsca, gdzie najczęściej dochodzi do łamania przepisów ruchu drogowego lub w miejsca organizacji nielegalnych wyścigów ulicznych. W jej skład wejdą także policjanci z wydziałów kryminalnych oraz zwalczających cyberprzestępczość.

Do zadań zespołu będzie należało m.in.: ujawnianie kierujących, którzy będą dopuszczali się agresywnych zachowań na drodze, a to nie tylko przekraczanie dopuszczalnej prędkości, ale i nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, niewłaściwe wyprzedzanie i inne niebezpieczne zachowania.

Istotne dla pracy grupy „Speed” ma być także monitorowanie i analiza umieszczonych w internecie nagrań dokumentujących pirackie wyczyny. Grupa ma ściśle współpracować z innymi podmiotami (np. realizującymi miejski monitoring) w zakresie pozyskiwania i wymiany przydatnych informacji. Na tej podstawie oraz na podstawie analiz stanu bezpieczeństwa, Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa czy innych danych, planowane będą poszczególne działania policjantów.

Przypominamy, że użytkowników serwisu obowiązują zasady współżycia społecznego oraz tzw. NETykiety a także przepisy polskiego prawa. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy. Rozgłośnia może także, na wniosek uprawnionych organów, przekazać dane identyfikacyjne użytkowników, tj. zarejestrowane adresy e-mail, adresy IP.

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające jakiekolwiek linki nie są publikowane.