°C

Nie o zemstę, a o pamięć wołają ofiary

fot. S. Kordyjalik
 

W Żarach i Zielonej Górze-Łężycy odbyły się uroczystości z okazji obchodzonego dziś Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP. Dziś przypada 76. rocznica tzw. krwawej niedzieli, gdy w ok. 100 miejscowościach na Wołyniu doszło do największej fali mordów na Polakach.

Zbigniew Kopociński, prezes oddziału Stowarzyszenia Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów w Żarach, podkreśla, że ostatnie lata przywróciły pamięć o ofiarach sprzed 76 lat. Wielu też dopiero teraz dowiaduje się o tragedii na Wołyniu:

Ci, którzy przeżyli tragedię na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej, mówią, że nie zapomną jej nigdy:

W Żarach złożono wieńce i kwiaty przy tablicach poświęconych ofiarom ludobójstwa. Główne uroczystości w asyście wojskowej odbyły się cmentarzu komunalnym.

Uroczystości rocznicowe odbyły się też w Zielonej Górze-Łężycy. Posłuchaj relacji:

 

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku