°C

Nie o zemstę, a o pamięć wołają ofiary

fot. S. Kordyjalik

W Żarach i Zielonej Górze-Łężycy odbyły się uroczystości z okazji obchodzonego dziś Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP. Dziś przypada 76. rocznica tzw. krwawej niedzieli, gdy w ok. 100 miejscowościach na Wołyniu doszło do największej fali mordów na Polakach.

Zbigniew Kopociński, prezes oddziału Stowarzyszenia Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów w Żarach, podkreśla, że ostatnie lata przywróciły pamięć o ofiarach sprzed 76 lat. Wielu też dopiero teraz dowiaduje się o tragedii na Wołyniu:

Ci, którzy przeżyli tragedię na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej, mówią, że nie zapomną jej nigdy:

W Żarach złożono wieńce i kwiaty przy tablicach poświęconych ofiarom ludobójstwa. Główne uroczystości w asyście wojskowej odbyły się cmentarzu komunalnym.

Uroczystości rocznicowe odbyły się też w Zielonej Górze-Łężycy. Posłuchaj relacji:

 

Przypominamy, że użytkowników serwisu obowiązują zasady współżycia społecznego oraz tzw. NETykiety a także przepisy polskiego prawa. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy. Rozgłośnia może także, na wniosek uprawnionych organów, przekazać dane identyfikacyjne użytkowników, tj. zarejestrowane adresy e-mail, adresy IP.

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające jakiekolwiek linki nie są publikowane.