°C

E. coli w Nowej Soli. Część mieszkańców zdezorientowana

Fot. Pixabay

W dostarczanej dla nowosolan i mieszkańców okolicznych miejscowości wodzie wykryto bakterie E. coli. Woda jest zdatna do spożycia tylko po przegotowaniu. Aktualnie trwa dezynfekcja tej sieci wodociągowej.

Doniesienia o złej jakości wody pojawiły się wczoraj na stronach Sanepidu. Jak twierdzą mieszkańcy, władze miasta nie poinformowały ich jednak należycie o niebezpieczeństwie.

Bakterie wykryto dokładnie w trzech punktach wodociągowych. Zaopatrują one w wodę Nową Sól, Rudno, Lubieszów, Wrociszów, Ciepielów, Starą Wieś, Stary Staw, Kiełcz, Lelechów i Nowe Żabno.

Mieszkaniec Nowej Soli Stanisław Rembowiecki mówi, że dowiedział się o sprawie przez przypadek:

Jak twierdzi Rembowiecki, z rozmowy z prezes nowosolskiego MZGK dowiedział się, że mieszkańcy zostali zaalarmowani jedynie poprzez media społecznościowe. Jego zdaniem to zdecydowanie za mało:

Nie wszyscy mieszkańcy są zorientowani:

– Wodę można używać do celów spożywczych i kąpieli tylko po przegotowaniu – powiedziała nam Anna Rozkwitalska z nowosolskiej stacji.

Jak na ironię, okazuje się, że komunikacja przez internet także nie jest jednoznaczna. Na stronie nowosolskiej spółki, jednym z bardziej widocznych elementów była dziś… zachęta do picia wody z kranu.

Według informacji Radia Zachód, komunikat o złej jakości wody nie został przez nowosolski magistrat wysłany do lubuskich mediów. Nie pojawił się on także na kontach społecznościowych Wadima Tyszkiewicza, prezydenta miasta.

Pałeczka okrężnicy, czyli Escherichia coli, jest bakterią wchodzącą w skład fizjologicznej flory jelitowej ludzi i zwierząt. Niektóre gatunki bakterii są w stanie wywołać chorobę, zwykle infekcję przewodu pokarmowego objawiającą się biegunką, zakażeniem układu moczowego lub też zakażeniem opon mózgowo-rdzeniowych.

 

Przypominamy, że użytkowników serwisu obowiązują zasady współżycia społecznego oraz tzw. NETykiety a także przepisy polskiego prawa. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy. Rozgłośnia może także, na wniosek uprawnionych organów, przekazać dane identyfikacyjne użytkowników, tj. zarejestrowane adresy e-mail, adresy IP.

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające jakiekolwiek linki nie są publikowane.