°C

Flins zaprasza do oglądania

fot. M. Boryna
 

Odkryty w latach 20. minionego wieku głaz będzie nową atrakcją turystyczną gminy Szprotawa. Głaz, choć wiadomo o nim od prawie 100 lat, został zapomniany, okazuje się być największym głazem narzutowym w gminie Szprotawa.

– Jego obwód przy gruncie mierzy blisko 10 metrów, a wystaje z ziemi na wysokość 1 metra. Nikt nie wie, jak wielka jego część pozostaje skryta w gruncie – informuje Maciej Boryna z Towarzystwa Bory Dolnośląskie, które zabiegało o ochronę głazu.

 

 

Rada Miejska w Szprotawie ustanowiła głaz pomnikiem przyrody chronionym prawem. Nadała mu też imię – Flins. Nazwa pomnika przyrody nawiązuje do lokalnych podań o legendarnym słowiańskim bóstwie Flins wyrażanym w złotym posągu, którego ślady stóp ponoć zostały pozostawione na szprotawskim kamieniu.

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku