°C

Policja o bezpieczeństwie na festiwalu

fot. KWP Gorzów
 

Organizowany na początku sierpnia Pol’and’Rock Festival w Kostrzynie nad Odrą został zaopiniowany przez komendanta miejskiego policji w Gorzowie jako impreza o podwyższonym ryzyku. Dotyczy to terenu przed dużą i małą sceną festiwalu.

Uznanie imprezy masowej za wydarzenie o podwyższonym ryzyku oznacza dla organizatora dodatkowe obowiązki, m.in. większą liczbę osób w służbach porządkowych i informacyjnych oraz ograniczenia w sprzedaży alkoholu. Powoduje to większe koszty.

Policja w swojej opinii zdefiniowała 11 zagrożeń, które mają uzasadnić decyzję o nadaniu takiego statusu. Wymienia m.in. zamachy na tle nienawiści, w tym zamach na prezydenta Gdańska, mniejszą niż dotychczas ilość pociągów specjalnych na festiwal, możliwość wystąpienia zbiorowych ataków paniki wśród uczestników imprezy czy znaczny wzrost w roku 2019 fałszywych alarmów o podłożeniu ładunków wybuchowych.

Grzegorz Jaroszewicz z zespołu prasowego lubuskiej policji poinformował, że komendant miejski policji w Gorzowie wydał opinię dotyczącą zabezpieczenia tegorocznego festiwalu Pol’and’Rock, wskazując na zagrożenia definiowane także przez organizatora oraz przeprowadził dokładną analizę ryzyka i dostarczonej dokumentacji.

„Komendant miejski w Gorzowie na podstawie obowiązujących przepisów zaopiniował imprezę przed dużą i małą sceną jako te o podwyższonym ryzyku. Ma to na celu zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom. Policja podejmuje niezbędne działania, by zminimalizować ryzyko wystąpienia jakichkolwiek zagrożeń, które mogą dotyczyć nawet kilkuset tysięcy ludzi” – powiedział Jaroszewicz.

Dodał, że impreza jest dla policji ogromnym przedsięwzięciem, a podstawowym jej zadaniem jest zapobieganie wystąpienia zdarzenia kryzysowego oraz właściwa reakcja na zagrożenia. W tym roku na czas imprezy do Kostrzyna zostanie skierowanych ponad 1500 policjantów.

Fundacja WOŚP – podobnie jak w minionych latach – nie zgadza się ze stanowiskiem policji.

„Bezpieczeństwo uczestników to najważniejszy element organizacji i największa pozycja w budżecie Festiwalu Pol’and’Rock. Przez 25 lat swojej historii Festiwal organizowany przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy uzyskał miano imprezy najlepiej zabezpieczonej i zorganizowanej – co znajdowało potwierdzenie w licznych pisemnych opiniach Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gorzowie Wielkopolskim oraz Wojewody Lubuskiego. Tymczasem w przesłanej do Fundacji opinii Policji koncerty pod scenami Dużą i Małą tegorocznego Festiwalu Pol’and’Rock mają nadany status imprez podwyższonego ryzyka. Ma to miejsce po raz czwarty począwszy od roku 2016″ – napisała WOŚP.

Pol’and’Rock Festival to największy w Polsce i jeden z największych w Europie festiwali muzycznych. Przez wiele lat był znany pod nazwą Przystanek Woodstock. Jego 25. edycja odbędzie się 1-3 sierpnia 2019 r. w Kostrzynie nad Odrą. Na czterech scenach zaprezentuje się kilkudziesięciu wykonawców z Polski i ze świata.

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku