°C

Gwałtowna erupcja Stromboli. Jedna osoba zginęła

 

Jedna osoba zginęła w wyniku gwałtownej aktywności wulkanu na włoskiej wyspie Stromboli - podały w środę lokalne władze. Doszło tam do silnych eksplozji, po których uniosła się gęsta chmura dymu. Turyści wypoczywający na plaży rzucili się w panice do morza. Trwa ewakuacja wyspy.

Burmistrz Wysp Liparyjskich Marco Giorgianni powiedział Ansie, że ofiara śmiertelna to turysta, który był na wycieczce w rejonie największej aktywności wulkanu.

„Był potężny wybuch, usłyszeliśmy huk, a potem podniosła się chmura dymu i palących się okruchów skalnych”

– mówili w mediach świadkowie kolejnej wyjątkowo mocnej aktywności wulkanicznej na wyspie w archipelagu Wysp Liparyjskich na Morzu Tyrreńskim. Wyspę tworzy czynny wulkan o wysokości ponad 900 metrów.

Gwałtowna erupcja Stromboli. Jedna osoba zginęła Radio Zachód

Popiół wznosi się w niebo po wybuchu wulkanu na małej wyspie Stromboli we Włoszech. Według doniesień wyspa Stromboli została uderzona przez serię gwałtownych erupcji wulkanów. Dwa nowe strumienie lawy pełzają po wulkanie. Fot. PAP/EPA/Mario Calabresi

Według relacji turystów na Stromboli spadł niemal deszcz lapilli, czyli wulkanicznych cząstek. Wywołały one serię pożarów w różnych częściach wyspy.

Natychmiast w stan gotowości postawiono tam lokalną Obronę Cywilną. Kilkadziesiąt osób wywieziono drogą morską z najbardziej zagrożonych terenów.

Straż Przybrzeżna przygotowana jest do ewakuacji wszystkich tych, którzy w zaistniałej sytuacji chcą opuścić wyspę.

Włochy to region aktywny sejsmicznie i wulkanicznie

Trzęsienie ziemi o sile 6,2 w skali Richtera nawiedziło środkowe Włochy 24 sierpnia 2019 r. Najbardziej ucierpiały regiony Umbria, Lacjum i Marche, a wstrząsy odczuwalne były także w Rzymie. W XX i XXI wieku w kraju było wiele silnych trzęsień ziemi.

Gwałtowna erupcja Stromboli. Jedna osoba zginęła Radio Zachód

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku