°C

Będzie zerowy PIT dla młodych pracowników

fot. PAP/Marcin Obara

Rząd przyjął projekt ustawy ws. zerowego PIT dla osób do 26. roku życia. - Zależy nam, aby ustawa wprowadzająca zerowy podatek PIT dla osób do 26. roku życia zaczęła obowiązywać 1 sierpnia - poinformował wiceminister finansów Piotr Nowak.

Jak mówił, w ocenie MF, „jest to dość duża ulga, de facto tzw. trzynastka. Jak ktoś zarabia pensję minimalną, 2200 zł brutto, to zostanie mu w portfelu 1600 zł”. „To bardzo rewolucyjna zmiana” – dodał.

Jak stwierdził Nowak, każda uprawniona osoba będzie mogła złożyć do swojego pracodawcy odpowiednie oświadczenie i po 1 sierpnia dostawać pensję bez potrąconego podatku. Jeżeli tego nie zrobi, będzie mogła sobie wszystko odliczyć w rozliczeniu rocznym – dodał wiceminister.

Nowak przypomniał, że przepisy obejmują wszystkie umowy o pracę i umowy zlecenia. „Cieszymy się, bo zależy nam na młodych. Wydaje nam się, że to pozwoli nie tyle zrealizować wasze wszystkie marzenia, ale na pewno je przyspieszy” – stwierdził.

Musimy dbać o to, żeby w każdym możliwym aspekcie życia społecznego, gospodarczego ludzie młodzi czuli, że mają dobre, poprawiające się perspektywy rozwoju osobistego i wejścia w życie zawodowe – powiedział premier Mateusz Morawiecki. „Jedno z głównych zadań, jakie sobie postawiliśmy przed rządem parę lat temu, to żeby nie dochodziło już do kolejnego upływu, ubytku krwi, który szczególnie jest bolesny dla całego państwa, narodu, społeczeństwa, jeżeli dotyczy młodego pokolenia” – powiedział premier podczas spotkania z młodymi #BezPITdlaMłodych.

Jak mówił, od wejścia Polski do Unii Europejskiej, „mniej lub bardziej na trwałe, na stałe wyjechało ponad 1,5 mln ludzi”. „Może mniej na trwałe, bo cały czas jeszcze wierzę, że nasze programy, które będziemy wdrażać – a rozpędzamy się z nimi – doprowadzą do tego, że duża część z nich zdecyduje się wrócić” – podkreślił.

Szef rządu zaznaczył, że rząd musi dbać o to, „żeby w każdym możliwym aspekcie życia społecznego, gospodarczego, publicznego, edukacja, kultura, żeby ludzie młodzi czuli, że mają dobre, poprawiające się perspektywy rozwoju osobistego i wejścia w życie zawodowe, realizacji karier zawodowych w życiu gospodarczym”.

„I temu służy pewnego rodzaju logika finansowo-fiskalno-rozwojowo-biznesowo-gospodarczo-społeczna. Czyli logika działań, które mają doprowadzić do tego, że będzie większa skłonność was ludzi młodych, żeby tu pozostać, żeby nabierać pierwsze doświadczenia w pierwszych firmach, do których zostaniecie przyjęci lub samemu wykupować tą rzeczywistość gospodarczą, czyli podjąć się działalności gospodarczej, bacy kowalem własnego losu, być przedsiębiorcą” – tłumaczył premier

Przypominamy, że użytkowników serwisu obowiązują zasady współżycia społecznego oraz tzw. NETykiety a także przepisy polskiego prawa. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy. Rozgłośnia może także, na wniosek uprawnionych organów, przekazać dane identyfikacyjne użytkowników, tj. zarejestrowane adresy e-mail, adresy IP.

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające jakiekolwiek linki nie są publikowane.