°C

Polityczne deski teatru

fot. Youtube

Lubuski Teatr zaangażowany w spór polityczno – światopoglądowy. W miniony weekend odbyła się uroczystość wręczenia dorocznych nagród dla najlepszego aktora. Obok ceremonii zgromadzona widownia mogła zobaczyć również występ zespołu pod nic nie mówiącą nazwą „Żelazne Waginy”.

Na program aktorskiej trupy składały się piosenki, które nawiązywały do bieżącej sytuacji społeczno – politycznej w kraju, epatowały wulgaryzmami, uderzały w Kościół i osoby prezentujące konserwatywny system wartości.

Próbkę możliwości „Żelaznych Wagin” można usłyszeć tu:

Skandalizujący zespół zaprosił do Zielonej Góry dyrektor Lubuskiego Teatru Robert Czechowski.

W jego ocenie występu „Żelaznych Wagin” nie należy traktować jako wypowiedzi realistycznej i nie nosi ona cech wypowiedzi politycznej:

Obok warstwy „lirycznej” występowi towarzyszyła warstwa wizualna. Na ekranie wyświetlane były slajdy, na których można było zobaczyć figurę Matki Boskiej w roli dyskotekowego dj’a czy reklamę księdza egzorcysty, mającego sejmową rekomendację.

Ile w tym sztuki i wolności artystycznej, a ile taniej prowokacji i politycznej agitacji? Czekamy na komentarze.

Zapis rozmowy z dyrektorem Lubuskiego Teatru, Robertem Czechowskim zamieszczamy poniżej:

 

Występ zespołu podczas Kongresu Kobiet w 2018 roku:

Przypominamy, że użytkowników serwisu obowiązują zasady współżycia społecznego oraz tzw. NETykiety a także przepisy polskiego prawa. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy. Rozgłośnia może także, na wniosek uprawnionych organów, przekazać dane identyfikacyjne użytkowników, tj. zarejestrowane adresy e-mail, adresy IP.

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające jakiekolwiek linki nie są publikowane.