°C

Ponad półtora tysiąca przypadków ASF u dzików

Dariusz Łukasik
 

Około półtora tysiąca przypadków afrykańskiego pomoru świń stwierdzono u dzików na terytorium Polski. Główny Lekarz Weterynarii, w raporcie opublikowanym w mijającym tygodniu poinformował o kolejnych stu przypadkach wirusa, który jest niebezpieczny dla trzody chlewnej.

Jacek Łukaszewicz z Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej przypomina, że obecność ASF oznacza nie tylko zagrożenie dla zwierząt, ale i obostrzenia handlowe. „To jest bardzo duże zagrożenie dla eksportu. Jeśli pomór rozprzestrzeniłby się na dalsze części kraju, prawdopodobnie spotkałoby się to z kolejnymi restrykcjami. To mógłby być dotkliwy cios dla gospodarki” – mówi Jacek Łukaszewicz.
Przypadki afrykańskiego pomoru świń stwierdzono na wschodzie i w centralnej części kraju. Główny Lekarz Weterynarii Krzysztof Niemczuk zwraca uwagę na problem dokarmiania dzikich zwierząt w miastach. Pomorem bywają zakażone nie tylko dziki, ale i resztki pożywienia.
Na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji pojawił się w mijającym tygodniu projekt ustawy, która zakłada między innymi możliwość budowy na wschodniej granicy ponad 1000-kilometrowej zapory. Ma ona utrudnić migrację dzików z Ukrainy i Białorusi.

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku