°C

Jubileusz w sanktuarium

Fot. Kamil Hypki
 

W Rokitnie rozpoczęły się tygodniowe obchody uroczystości odpustowej. W tym roku będą szczególnie podniosłe z uwagi na ważne rocznice. Tegoroczna uroczystość odpustowa stanowi zwieńczeniu Maryjnego Roku Jubileuszowego, który został ogłoszony w związku z 350. rocznicą publicznego kultu wizerunku Matki Bożej w kościele w Rokitnie. W tym roku przypada również 30. rocznica koronacji obrazu rokitniańskiego.

Do piątku sanktuarium w Rokitnie będzie nawiedzane przez pielgrzymki środowiskowe: we wtorek – byli to zakrystianie i organiści z całej diecezji, dziś – chorzy, niepełnosprawni oraz pracownicy służby zdrowia, jutro przyjadą czciciele św. Antoniego, a w piątek – leśnicy. Każdego dnia pielgrzymi wezmą udział w specjalnym programie, na który złożą się:
godz. 10.15 – powitanie pielgrzymów i odsłonięcie Cudownego Obrazu oraz katecheza ks. Roberta Patro, dyrektora Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej
godz. 11.00 – msza św. pod przewodnictwem biskupa
godz. 13.30 – spotkanie pielgrzymkowe zakończone aktem zawierzenia Matce Bożej Rokitniańskiej.
 
Ponadto każdego dnia wieczorem w bazylice rokitniańskiej o godz. 18.00 ks. Robert Patro odprawi mszę św. oraz będzie prowadził rozważania rekolekcyjne przygotowujące wiernych do uroczystości odpustowej.
 
Z kolei w piątek i sobotę w Rokitnie odbędą się Diecezjalne Dni Młodzieży. W roku 350-lecia obecności obrazu Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie wydarzenie to będzie przeżywane jako Jubileusz Młodych pod hasłem „Zaczerpnijcie teraz!” pochodzącym z ewangelii o weselu w Kanie Galilejskiej.  
 
W piątek zgromadzą się liderzy grup, ruchów i stowarzyszeń młodzieżowych działających w naszej diecezji. Na sobotę zaproszona jest młodzież z duszpasterzami i katechetami. Gościem specjalnym będzie bp Marek Solarczyk – delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa młodzieży.  
 
Ramowy plan wydarzeń Jubileuszu Młodych: 
Piątek, 14 czerwca:
18.00 Eucharystia
20.00 Adoracja Najświętszego Sakramentu
21.00 Apel Jasnogórski
21.30 Przygotowania we wspólnotach i diakoniach
Sobota, 15 czerwca:
13.00 animacje, modlitwa, koncert i świadectwa zespołu Muode Koty, piknik młodych, nabożeństwo Kany
18.00 Msza św.
20.00 Koncert Maleo Reggae Rockers
21.30 Finał – Gramy dla Mamy
 
Gramy dla Mamy to szczególny prezent, jaki młodzież chce złożyć Matce Bożej z Rokitna z okazji jej jubileuszu. Zamiarem organizatorów jest, aby udało się zagrać równocześnie na 350 gitarach – odpowiednio do 350 lat obecności maryjnego wizerunku w Rokitnie. Każdy, kto gra na gitarze może się przyłączyć do wspólnego wykonania pieśni „Niech usta me chwalą Cię co dzień”.
 
Obchody centralne odpustu w Rokitnie odbędą się w niedzielę. Będzie im przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. Transmisja w Radiu Zachód.
Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku