°C

Jubileusz w sanktuarium

Fot. Kamil Hypki

W Rokitnie rozpoczęły się tygodniowe obchody uroczystości odpustowej. W tym roku będą szczególnie podniosłe z uwagi na ważne rocznice. Tegoroczna uroczystość odpustowa stanowi zwieńczeniu Maryjnego Roku Jubileuszowego, który został ogłoszony w związku z 350. rocznicą publicznego kultu wizerunku Matki Bożej w kościele w Rokitnie. W tym roku przypada również 30. rocznica koronacji obrazu rokitniańskiego.

Do piątku sanktuarium w Rokitnie będzie nawiedzane przez pielgrzymki środowiskowe: we wtorek – byli to zakrystianie i organiści z całej diecezji, dziś – chorzy, niepełnosprawni oraz pracownicy służby zdrowia, jutro przyjadą czciciele św. Antoniego, a w piątek – leśnicy. Każdego dnia pielgrzymi wezmą udział w specjalnym programie, na który złożą się:
godz. 10.15 – powitanie pielgrzymów i odsłonięcie Cudownego Obrazu oraz katecheza ks. Roberta Patro, dyrektora Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej
godz. 11.00 – msza św. pod przewodnictwem biskupa
godz. 13.30 – spotkanie pielgrzymkowe zakończone aktem zawierzenia Matce Bożej Rokitniańskiej.
 
Ponadto każdego dnia wieczorem w bazylice rokitniańskiej o godz. 18.00 ks. Robert Patro odprawi mszę św. oraz będzie prowadził rozważania rekolekcyjne przygotowujące wiernych do uroczystości odpustowej.
 
Z kolei w piątek i sobotę w Rokitnie odbędą się Diecezjalne Dni Młodzieży. W roku 350-lecia obecności obrazu Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie wydarzenie to będzie przeżywane jako Jubileusz Młodych pod hasłem „Zaczerpnijcie teraz!” pochodzącym z ewangelii o weselu w Kanie Galilejskiej.  
 
W piątek zgromadzą się liderzy grup, ruchów i stowarzyszeń młodzieżowych działających w naszej diecezji. Na sobotę zaproszona jest młodzież z duszpasterzami i katechetami. Gościem specjalnym będzie bp Marek Solarczyk – delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa młodzieży.  
 
Ramowy plan wydarzeń Jubileuszu Młodych: 
Piątek, 14 czerwca:
18.00 Eucharystia
20.00 Adoracja Najświętszego Sakramentu
21.00 Apel Jasnogórski
21.30 Przygotowania we wspólnotach i diakoniach
Sobota, 15 czerwca:
13.00 animacje, modlitwa, koncert i świadectwa zespołu Muode Koty, piknik młodych, nabożeństwo Kany
18.00 Msza św.
20.00 Koncert Maleo Reggae Rockers
21.30 Finał – Gramy dla Mamy
 
Gramy dla Mamy to szczególny prezent, jaki młodzież chce złożyć Matce Bożej z Rokitna z okazji jej jubileuszu. Zamiarem organizatorów jest, aby udało się zagrać równocześnie na 350 gitarach – odpowiednio do 350 lat obecności maryjnego wizerunku w Rokitnie. Każdy, kto gra na gitarze może się przyłączyć do wspólnego wykonania pieśni „Niech usta me chwalą Cię co dzień”.
 
Obchody centralne odpustu w Rokitnie odbędą się w niedzielę. Będzie im przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. Transmisja w Radiu Zachód.
Przypominamy, że użytkowników serwisu obowiązują zasady współżycia społecznego oraz tzw. NETykiety a także przepisy polskiego prawa. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy. Rozgłośnia może także, na wniosek uprawnionych organów, przekazać dane identyfikacyjne użytkowników, tj. zarejestrowane adresy e-mail, adresy IP.

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające jakiekolwiek linki nie są publikowane.