°C

Ważne odznaczenie dla uczestnika Wydarzeń Zielonogórskich

Fot. K. Mazur
 

Prezydent Andrzej Duda uhonorował Krzyżem Wolności i Solidarności Zygmunta Stypułkowskiego, jednego z uczestników Wydarzeń Zielonogórskich z 30 maja 1960 roku.

Odznaczenie przyznawane jest od 2010 roku osobom prowadzącym działalność opozycyjną i walczącym o odzyskanie przez Polskę pełnej niepodległości.

Dr Rafał Kościański z poznańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej przypomina, że Zygmunt Stypułkowski to kolejny uczestnik Wydarzeń Zielonogórskich wyróżnionym Krzyżem Wolności i Solidarności:

Pośmiertne odznaczenie dla Zygmunta Stypułkowskiego odebrał jego syn Krzysztof.

Jak mówi, władze komunistyczne dwukrotnie skazywały jego ojca na więzienie, co odbiło się negatywnie także na jego życiu:

Z kolejnego odznaczenia dla uczestnika Wydarzeń Zielonogórskich cieszy się Tadeusz Dzwonkowski, dyrektor Archiwum Państwowego w Zielonej Górze.

– O tym co działo się u nas 30 maja 1960 roku, mówi się już nie tylko lokalnie. To wielki powód do zadowolenia, bo wielu zielonogórzan było to bardzo ważne wydarzenie – podkreśla:

Uroczystość pośmiertnego wręczenia Krzyża Wolności i Solidarności Zygmuntowi Stypułkowskiemu odbyła się w Archiwum Państwowym w Zielonej Górze, w trakcie specjalnej konferencji poświęconej Wydarzeniom Zielonogórskim.


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku