°C

Transgraniczne święto Parku Mużakowskiego

Fot. J. Steciąg
 

Park Mużakowski w Łęknicy zaprasza w sobotę na swoje doroczne święto. Wydarzenia będą odbywały się zarówno po polskiej jak i niemieckiej stronie parku – poinformowała Magdalena Stec z Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Po polskiej stronie parku, na łące przy wejściu do parku będzie można wziąć udział w warsztatach plastycznych, przyrodniczych i historycznych, animacjach oraz różnych zabawach, które przygotowano przede wszystkim z myślą o rodzinach z dziećmi.

Jednocześnie goście będą mogli skosztować miejscowych produktów i potraw. Nie zabraknie też kramów z unikatowym i oryginalnym rękodziełem.

Na tarasie Domu Angielskiego będzie można obejrzeć inscenizację teatralną pt. „Za siedmioma wiekami”, posłuchać muzyki na żywo oraz spróbować lokalnych wypieków. Spacerowicze, odwiedzający park w sobotnie majowe popołudnie, spotkają na ścieżkach muzyków-solistów.

Z kolei w niemieckiej części parku goście będą mogli wziąć udział w koncercie sygnalistów myśliwskich, odpocząć w zamkowej kawiarence oraz zwiedzić stary browar książęcy w Bad Muskau. Cała impreza potrwa od godz. 12 do 19.

Organizatorami Święta Parku Mużakowskiego są: Urząd Miasta Łęknica, Stadt Bad Muskau, Narodowy Instytut Dziedzictwa, Stiftung „Fuerst-Pückler-Park Bad Muskau”, Stowarzyszenie „Lokalna Grupa Działania – Grupa Łużycka”, OKSiR w Łęknicy.

Park Mużakowski został założony w pierwszej połowie XIX w. na terenie o wyjątkowych walorach krajobrazowych. Jego twórcą był pruski arystokrata, książę Hermann von Pueckler-Muskau.

To jeden z najbardziej rozległych parków krajobrazowych w Europie. Położony jest po obu brzegach granicznej Nysy Łużyckiej. Po stronie polskiej zajmuje 522 ha, po stronie niemieckiej 206 ha; tam usytuowana jest część rezydencjonalna zespołu.

Od 2004 r. Park Mużakowski – jako wpis transgraniczny z Niemcami – znajduje się na Liście światowego dziedzictwa UNESCO. Polska część parku w 2004 r. została uznana również za pomnik historii; zarządza nią Narodowy Instytut Dziedzictwa.


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku